Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
27.08.2018 aktualizacja 27.08.2018

Dzieci chętniej jedzą śniadania, gdy mają więcej czasu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uczniowie szkół podstawowych częściej zjadają pełnowartościowe śniadania, gdy mają na to kilka dodatkowych minut - przekonują badacze, których wnioski ukazały się w "American Journal of Agricultural Economics".

Naukowcy z Virginia Tech i Georgia Southern University (USA) obserwowali zmiany zachowań dzieci, jeśli w szkolnych stołówkach miały o 10 minut więcej na spożycie śniadania. Dodatkowe dziesięć minut stanowiło czas, który dzieci musiały spędzić obowiązkowo w stołówce. Pod uwagę wzięto także wartość odżywczą spożywanych posiłków, a także to, czy i w jakim stopniu dzieci odczuwały głód po przybyciu do szkoły oraz czy oferowane posiłki im smakowały.

Dodatkowy czas spowodował, że śniadania jadło o 20 proc. więcej uczniów, co znacznie zmniejszało odsetek dzieci, które nie jadały śniadań ani w domu, ani w szkole. Nie zaobserwowano jednocześnie, aby dzieci jadły z tego powodu więcej niż powinny - mówi autor analizy Klaus Moeltner z Virginia Tech College of Agriculture and Life Sciences.

Autorzy porównali także wpływ dofinansowywanych programów, podczas których dzieciom serwowano zdrowe śniadania w klasach zaraz po dzwonku - wówczas odsetek uczniów spożywających poranny posiłek wzrastał o 35-45 proc., co sprawiało, że niemal 100 proc. uczniów nie rozpoczynało dnia bez śniadania.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024