01.06.2020
PL EN
27.08.2018 aktualizacja 27.08.2018

Studenci Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Śląskiej najlepsi w SmartMoto Challenge

Źródło: Politechnika Wrocławska; fot. Krzysztof Mazur Źródło: Politechnika Wrocławska; fot. Krzysztof Mazur

Elektryczny motocykl skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej wygrał międzynarodowe zawody SmartMoto Challenge w klasie 30 kW. W rywalizacji pojazdów o mocy 8 kW zwyciężył zaś zespół z Politechniki Śląskiej. Zawody po raz pierwszy w historii odbyły się w Polsce, na Politechnice Wrocławskiej.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, w zawodach brało udział łącznie siedem motocykli z trzech polskich i jednej rosyjskiej uczelni.

W klasie 30 kW zwyciężył motocykl LEM Thunder skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej, drugie miejsce zajął pojazd studentów moskiewskiego Uniwersytetu RUDN, zaś trzecie krakowskiej AGH.

Z kolei w rywalizacji pojazdów o mocy 8 kW zwyciężył zespół z Politechniki Śląskiej. Kolejne miejsca zajęli studenci z Rosji oraz krakowskiej AGH.

Zawody odbywały się w kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz na torze off-road przy Wzgórzu Kilimandżaro we Wrocławiu. Zadaniem uczestników SmartMoto Challenge było zaprojektowanie i zbudowanie crossowego motocykla elektrycznego. Motocykle zgłoszone do konkursu brały udział w konkurencjach statycznych (prezentacja biznesplanu, omówienie szczegółów technicznych) - oraz dynamicznych (testy sprawnościowe, przyspieszenia oraz wyścig).

"Głównym celem współzawodnictwa jest wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach w prawdziwym przemysłowym projekcie" - podkreślił Charytoniuk.

Zawody SmartMoto Challenge cyklicznie odbywają się w Barcelonie i w Moskwie. W tym roku po raz pierwszy odbył się w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020