Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
30.08.2018 aktualizacja 30.08.2018

Zidentyfikowano mutacje, które mogły uodpornić mamuty na chłód

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Udało się zidentyfikować mutacje, które najprawdopodobniej sprawiły, że mamuty przestały być wrażliwe na niską temperaturę – informują naukowcy na łamach „Nature Structural & Molecular Biology”.

Mutacje dotyczą białek zwanych kanałami jonowymi. Noszą one nazwę TRPV3 i znajdują się w komórkach skóry. Te kanały odgrywają ważną rolę w odczuwaniu temperatury, swędzenia i bólu.

U ludzi nieprawidłowe funkcjonowanie tych struktur może skutkować atopowym zapaleniem skóry, bielactwem nabytym, rakiem skory czy trądzikiem różowatym. Genomy wszystkich kręgowców zawierają gen TRPV3.

Zespół pod kierunkiem Alexandra Sobolevsky`ego z Columbia University (USA) zastosował technikę bardzo silnego powiększenia, zwaną krio-elektronową mikroskopią, w celu zobrazowania cząsteczek TRPV3 u kilku gatunków ssaków.

Po zamrożeniu cząsteczek, pocięto je na bardzo cienkie plastry, następnie zaś dwuwymiarowe zdjęcia plastrów złożono w trójwymiarowy obraz.

Naukowcom udało się zobrazować kanały jonowe w dwóch fazach – zamkniętej i otwartej, kiedy przepuszczały jony do wnętrza komórek skórnych. Dzięki wymianie jonów ciało może reagować na takie wrażenia, jak ból, swędzenie i zmiany temperatury.

Zdaniem naukowców wyniki ich badań mogą przyczynić się do skuteczniejszej terapii wielu schorzeń skóry, ale też do zrozumienia takich kwestii, jak ewolucja mamutów.

Mamuty żyły wprawdzie w skrajnie chłodnym środowisku, pochodziły jednak od słoni, które zamieszkują tropiki. Zdaniem naukowców Columbia University to właśnie zmiana w genie TRPV3 pomogła mamutom w podboju chłodnych rejonów. Naukowcom udało się nawet wskazać konkretne miejsce w strukturze kanału jonowego, którego dotyczyła mutacja.

Więcej - na stronie:

http://newsroom.cumc.columbia.edu/blog/2018/08/24/mutations-in-this-molecule-may-have-helped-mammoths-tolerate-the-cold/

(PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024