19.09.2019
PL EN
30.08.2018 aktualizacja 30.08.2018

Polacy pracują nad urządzeniem do wyznaczania pozycji małych satelitów

Fot.ESA-P. Carril Fot.ESA-P. Carril

Polscy specjaliści sektora kosmicznego tworzą programowalny odbiornik GNSS dla mikrosatelitów i rakiet. Urządzenie przeznaczone będzie m.in. do precyzyjnego wyznaczania pozycji małych satelitów na orbicie okołoziemskiej oraz stanie się elementem awioniki małych rakiet.

Projekt w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej NAVISP realizuje konsorcjum: GMV Innovating Solutions, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Hertz Systems. Zaawansowany model urządzenia ma zostać przetestowany w 2020 roku podczas pierwszego startu rakiety ARION-1 wyprodukowanej przez firmę PLD Space - informują przedstawiciele konsorcjum w przesłanym PAP komunikacie.

Urządzenie będzie przeznaczone m.in. do precyzyjnego wyznaczania pozycji małych satelitów na orbicie okołoziemskiej oraz stanie się elementem awioniki małych rakiet. Precyzyjne wyznaczenie orbity przy użyciu programowalnego odbiornika GNSS jest również kluczowe dla nowych rodzajów misji takich jak: serwisowanie i tankowanie satelitów na orbicie, przechwytywanie śmieci kosmicznych, loty kilku małych satelitów w formacji, czy budowanie dużych struktur bezpośrednio na orbicie.

Odbiornik ma być alternatywą dla droższych i większych rozwiązań dostępnych na rynku. Model powstaje m.in. z myślą o potrzebach start-upów i firm rozpoczynających budowę mikrosatelitów lub małych rakiet. Wykorzystanie go w projektach może obniżyć koszty zarówno budowy, jak i eksploatacji obiektów wysyłanych w przestrzeń kosmiczną.

"Według różnych źródeł rynek małych satelitów przez następną dekadę powiększy się niemal siedmiokrotnie, osiągając wartość około 30 miliardów dolarów. Większa liczba małych satelitów wygeneruje proporcjonalnie wysoki popyt na tani dostęp do przestrzeni kosmicznej. Przełoży się to także na znaczny wzrost zainteresowania małymi rakietami. Dlatego GMV swój pierwszy prototyp odbiornika GNSS zamierza przetestować na pokładzie rakiety ARION-1 już na początku 2020 roku" – mówi Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego w GMV Innovating Solutions cytowany w informacji prasowej.

GMV Innovating Solutions, pełniące rolę lidera projektu jest odpowiedzialne za integrację urządzenia oraz opracowanie algorytmów pozwalających na precyzyjne wyznaczanie pozycji w przestrzeni kosmicznej. Centrum Badań Kosmicznych projektuje elektronikę odbiornika, a Hertz Systems wykona prototyp i przeprowadzi jego testy na ziemi.

Programowalny odbiornik GNSS jest odpowiedzią na coraz mocniej zauważalny w sektorze kosmicznym trend New Space. Wiąże się z nim łatwiejszy, tańszy i szybszy dostęp do przestrzeni kosmicznej oraz usług z nią zawiązanych. Podejście zgodne z tym trendem zyskuje swoje odzwierciedlenie m.in. w powstawaniu dużych konstelacji satelitów, miniaturyzacji urządzeń, w tym zmniejszaniu rozmiarów satelitów oraz rakiet wynoszących satelity na orbitę. (PAP)

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019