Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
03.09.2018 aktualizacja 04.09.2018

Potężny pożar zniszczył najstarsze muzeum historii naturalnej w Brazylii

Fot. EPA/MARCELO SAYAO 02.09.2018 Fot. EPA/MARCELO SAYAO 02.09.2018

Liczące 200 lat i zawierające ok. 20 mln eksponatów muzeum historii naturalnej w Rio de Janeiro zostało zniszczone przez potężny pożar. Pożar wybuchł w niedzielę wieczorem czasu lokalnego po zamknięciu muzeum. Według wstępnych szacunków skala zniszczeń jest ogromna.

Museu Nacional w Rio de Janeiro obchodziło w tym roku dwusetną rocznicę powstania. Było najstarszą instytucją naukową w Brazylii i jednym z największych w obu Amerykach muzeów zawierających zbiory z zakresu historii naturalnej i antropologii. Liczbę eksponatów Museu Nacional szacowano na 20 mln.

Muzeum mieściło się w pałacu (Paco de Sao Cristovao), który w XIX w. był w posiadaniu portugalskich i brazylijskich rodzin królewskich. Do końca 2017 r. odwiedziło je ok. 150 mln zwiedzających.

Pod względem wyjątkowości kolekcji Museu Nacional konkurowało z największymi tego typu muzeami na świecie, takimi jak Field Museum w Chicago, muzeami Smithsonian Institution czy Museo Nacional de Antropologia w Meksyku.

Muzeum podzielone było na działy: geologia, paleontologia, botanika, zoologia, antropologia fizyczna, archeologia i etnologia. Zbiory stanowiły ważny materiał do badań naukowych, które prowadzono w muzeum, jak również do szeroko zakrojonej działalności edukacyjnej. Od 1946 r. instytucja była częścią Uniwersytetu Federalnego Rio de Janeiro.

Muzeum posiadało jedną z największych na świecie kolekcji związanych z rdzennymi kulturami obu Ameryk. Wiele eksponatów pochodziło z czasów prekolumbijskich. Wśród nich znajdowały się narzędzia rzemieślnicze, wyrafinowana, bogato zdobiona ceramika, broń, instrumenty muzyczne, przedmioty obrzędowe, inkaskie przykłady kipu („pismo” sznurkowe). Najliczniejsze zbiory dokumentowały kultury andyjskie, m.in. inkaską, Nazca, Moche i Wari.

Muzeum posiadało również mumie z obszaru kultur andyjskich, które zachowały się naturalnie w suchym klimacie lub poddane były procesowi mumifikacji, w tym słynna mumia siedzącego mężczyzny z pustyni Atacama, datowana na 3 tys. 400-4 tys. 700 lat.

Jednym z najcenniejszych artefaktów był znaleziony na terenie Brazylii szkielet kobiety sprzed ok. 12 tys. lat, nazwany Luzia, należący do najstarszych znalezionych w obu Amerykach.

W muzeum znajdowała się też bogata kolekcja staroegipskich artefaktów, gromadzonych od XIX w., wśród nich nienaruszony sarkofag pieśniarza Sha-Amun-em-su, zawierający mumię zmarłego oraz niezwykle cenna mumia nazwana Księżniczką Słońca.

Wśród bogatych zbiorów znajdowały się eksponaty związane ze starożytnością grecko-rzymską, w tym freski i wiele przedmiotów codziennego użytku pochodzących z Pompejów, a także ceramika, rzeźby i ozdoby z kultur obszaru śródziemnomorskiego (m.in. greckiej, etruskiej, rzymskiej).

Oprócz eksponatów, muzeum było siedzibą biblioteki naukowej, liczącej prawie 500 tys. tomów, w tym ok. 2,5 tys. rzadkich woluminów.

„Dwieście lat pracy, badań i gromadzenia wiedzy zostało straconych” - napisał prezydent Brazylii, Michel Temer, określając pożar jako tragiczny dzień dla całego kraju.

Więcej: http://www.museunacional.ufrj.br https://www.sciencealert.com/museum-fire-brazil-museu-nacional-rio-de-janeiro-200-years-history-scientific-collection https://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-45392668 https://en.wikipedia.org/wiki/National_Museum_of_Brazil#Pre-Columbian_archaeology

(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024