23.04.2019
PL EN
11.09.2018 aktualizacja 11.09.2018

Sen chroni malucha przed otyłością

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Dzieci, które w pierwszych dwóch latach życia dobrze śpią, są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie otyłości - wynika z badań opublikowanych przez "The American Journal of Clinical Nutrition".

Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii przeprowadzili badania w grupie ponad 800 dzieci, których matki podzielono na cztery grupy. W pierwszej grupie nacisk położony został na zapewnianie dziecku odpowiedniej ilości snu, w drugiej - na zdrowe odżywianie i karmienie piersią, a w trzeciej - na obie te rzeczy. Pozostałe osoby stanowiły grupę kontrolną.

Rodzice dzieci z grupy skoncentrowanej na śnie uczestniczyli w spotkaniach, podczas których dyskutowano na temat znaczenia snu w pierwszych miesiącach życia dziecka oraz tego, w jaki sposób uniknąć problemów ze snem.

Gdy niemowlęta miały trzy tygodnie, badacze złożyli rodzicom wizytę, by ocenić jakość snu dzieci. Przeprowadzono także rozmowy z rodzicami na temat pomagania dziecku w zasypianiu poprzez umiejętne rozpoznawanie sygnałów wysyłanych przez zmęczoną pociechę. Jeśli u dziecka pojawiały się problemy ze snem, rodzice mogli liczyć na natychmiastową pomoc eksperta (do momentu aż dziecko skończyło dwa lata). Z takiej pomocy skorzystało około jednej czwartej rodzin.

Druga grupa, w której tematem przewodnim było odżywianie i zdrowy styl życia, korzystała z pomocy konsultantów do spraw laktacji. Eksperci odwiedzali także rodziny, by rozmawiać z nimi na temat zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej całej rodziny.

Po dwóch latach badacze stwierdzili, że u dzieci, których rodzice byli skoncentrowani na zapewnieniu odpowiedniej ilości snu, ryzyko otyłości było niemal o połowę mniejsze w porównaniu z pozostałymi dziećmi. Podobna zależność była widoczna, gdy dzieci miały pięć lat, mimo że program zakończył się trzy lata wcześniej.

"Każdy rodzic wie, że odpowiednia ilość dobrej jakości snu sprawia, że dziecko jest bardziej radosne i zachowuje się lepiej. Sen przekłada się także na lepsze wyniki w szkole, zdrowsze odżywianie i większy poziom aktywności fizycznej" - komentuje współautor badań prof. Barry Taylor.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019