16.07.2019
PL EN
13.09.2018 aktualizacja 13.09.2018

Zaburzony metabolizm przyczyną chorób przewlekłych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zaburzenia na poziomie metabolicznym i komórkowym blokują naturalny cykl regeneracji organizmu, powodując choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego na łamach pisma "Mitochondrion".

Autor analizy dr Robert K. Naviaux przez ponad dekadę badał proces odpowiedzi metabolicznej, która chroni komórki przez zagrożeniem (ang. cell danger response, CDR) i zapoczątkowuje proces regeneracji. Następuje wówczas uszczelnienie błon komórkowych, zaprzestanie interakcji z sąsiadującymi komórkami i wycofanie aż do momentu, gdy zagrożenie minie. W momencie, gdy organizm nie jest w stanie zakończyć procesu leczenia, a komórki utykają w pętli niepełnej regeneracji, pojawiają się choroby przewlekłe.

"Czasami proces odpowiedzi metabolicznej zostaje zablokowany. Równowaga na poziomie komórkowym zostaje zachwiana, przez co cykl regeneracji nie może zostać ukończony i reakcja komórki na otoczenie pozostaje zmieniona. Komórka zachowuje się wtedy tak, jakby wciąż była uszkodzona lub narażona na permanentne zagrożenie, mimo że czynnik powodujący ten stan już minął" - mówi dr Naviaux.

Cykl regeneracji jest kontrolowany przez mitochondria, centra energetyczne komórki, oraz cząsteczki metaboliczne regulujące pracę receptorów komórkowych, z których ponad 100 ma związek z procesem regeneracji. Zdaniem dr. Naviaux, to właśnie nieprawidłowości w obrębie tych szlaków sygnalizacyjnych blokują proces odpowiedzi metabolicznej prowadzącej do wyleczenia.

"Wyjaśnia to, dlaczego u niektórych osób proces regeneracji zachodzi szybciej niż u innych oraz dlaczego pozornie wyleczone choroby przewlekłe powracają. Zwrócenie większej uwagi na czynniki metaboliczne i szlaki sygnalizacyjne powodujące utrzymywanie się chorób przewlekłych mogłoby doprowadzić do skuteczniejszych metod nie tylko leczenia, ale i zapobiegania tym chorobom" - podsumowuje badacz.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019