22.03.2019
PL EN
13.09.2018 aktualizacja 13.09.2018

Teleskopy z autografami astronautów do wygrania w konkursie Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W konkursie ogłoszonym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) można wygrać teleskop z autografem astronauty. Ma to zachęcić do włączenia się w przyszłoroczne globalne obchody IAU100, czyli stulecia odkryć astronomicznych i samej organizacji.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU), Universe Awareness (UNAWE) oraz Sterren Schitteren voor Iedereen (SSVI) ogłosiły konkurs związany z projektem "100 godzin astronomii 2.0", planowanym na styczeń 2019 roku. W puli nagród jest dziesięć teleskopów z autografami astronautów. Są to teleskopy Bresser 90/900 wyposażone dodatkowo w specjalne montaże opracowane dla belgijskiego projektu SSVI.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać do organizatorów swój pomysł na użycie teleskopu do zainspirowania astronomią zaniedbywanych dzieci, przy czym tekst może mieć maksymalnie 300 słów (po angielsku). Zgłoszenia są przyjmowane do 5 października 2018 r. Oprócz samego opisu należy też wskazać, do ilu dzieci albo nauczycieli planujmy dotrzeć, a także, czy mamy niezbędne warunki (lub pomoc zewnętrzną) do przechowywania i użytkowania teleskopu.

W konkursie może wziąć każdy z dowolnego kraju świata. Można się zgłaszać indywidualnie lub jako grupy, instytucje lub organizacje. Organizatorzy zwracają uwagę, że teleskopy powinny być przeznaczone do celów edukacyjnych i popularnonaukowych, a nie do indywidualnego użytku. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej konkursu (https://www.iau-100.org/telescope-competition).

Od 18 do 21 stycznia 2019 r. na całym świecie odbędzie się wiele astronomicznych pikników i innych wydarzeń związanych z astronomią i kosmosem. IAU zachęca miłośników astronomii, zawodowych astronomów, nauczycieli, planetaria, centra nauki oraz różne inne osoby, organizacje i instytucje do przyłączenia się do tej akcji, nazwanej "100 Hours of Astronomy 2.0" ("100 godzin astronomii 2.0").

Projekt „100 Hours of Astronomy 2.0” jest jedną z wielu inicjatyw szykowanych na IAU100 w roku 2019. Będą to wydarzenia i projekty realizowane na całym świecie (w tym w Polsce), które mają na celu pokazanie społeczeństwu najnowszego stulecia odkryć astronomicznych i wpływu, jakie wywarły one na rozwój naszej cywilizacji oraz nasze obecne życie. Okazją będzie setna rocznica powstania Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), która została założona w 1919 roku (Polska jest członkiem IAU od 1922 roku). Hasłem przewodnim akcji IAU100 będzie „100 lat pod wspólnym niebem”.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów z całego świata. Obecnie należy do niej 86 krajów oraz ponad 13 tysięcy astronomów.(PAP)

cza/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019