14.12.2018
PL EN
18.09.2018 aktualizacja 18.09.2018

Nastolatki źle śpią przez smartfony, prace domowe i zmartwienia

Fotolia Fotolia

Przeprowadzona w USA ankieta pokazała, że ponad 40 proc. nastolatków cierpi z powodu niebezpiecznych problemów ze snem. Wśród powodów znalazło się m.in. masowe używanie elektronicznych gadżetów, nieregularny rytm dnia, martwienie się szkołą czy życiem towarzyskim.

W badaniu zorganizowanym przez zespół z University of Michigan, 43 proc. rodziców młodych osób w wieku od 13 do 18 lat stwierdziło, że ich potomstwo ma kłopoty z zasypianiem.

Wśród powodów na pierwszym miejscu znalazło się używanie urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych. Utrudniają one zasypianie aż w 56 proc. przypadków.

Inne ważne powody to nieregularny tryb dnia związany z pracami domowymi (43 proc.), martwienie się szkołą (31 proc.) i życiem towarzyskim (23 proc.). Na piątym miejscu (10 proc.) znalazło się zażywanie leków.

Wielu rodziców uczestniczących w ankiecie odpowiedziało, że próbują różnych sposobów, aby pomóc swoim dzieciom w zasypianiu – namawiają do ograniczenia po południu kofeiny (54 proc.), wyłączenia przed snem elektronicznych urządzeń (53 proc.), jedzenia wieczorem przekąsek (44 proc.) czy stosowania suplementów - ziołowych lub naturalnych (36 proc.).

Nierzadko rodzice zasięgają porady lekarza. Głównym zaleceniem jest wtedy właśnie ograniczenie używania wieczorem elektronicznych wyświetlaczy. Specjaliści doradzają też uregulowanie planu dnia, ograniczenie kofeiny i naturalne środki wspomagające sen.

Jednak w przypadku, gdy lekarze przepisywali leki na kłopoty ze snem, dwa razy częściej były to środki na receptę, niż substancje ogólnodostępne. Jednak rodzice uważają tę drugą grupę za bezpieczniejszą.

Kłopoty ze snem mogą mieć poważne konsekwencje. "Nieodpowiedni lub zaburzony sen może wywołać długotrwałe skutki zdrowotne, które wykraczają poza zmienność nastrojów czy drażliwość" - mówi autorka ankiety Sarah Clark.

"Niewyspane nastolatki mogą mieć problemy z koncentracją w szkole, a te, które są kierowcami, mają większe ryzyko wypadków. Pokazano też już, że niewłaściwy sen wiąże się z problemami zdrowotnymi – od otyłości do depresji" - wyjaśnia badaczka.

Naukowcy zalecają po pierwsze odpowiednią higienę snu, a jeśli problemy będą się utrzymywać – wizytę u specjalisty. Więcej informacji - na stronie:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/mm-u-mth091218.php

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2018