20.08.2019
PL EN
20.09.2018 aktualizacja 20.09.2018

We Wrocławiu rozpoczął się Dolnośląski Festiwal Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Od wykładu inauguracyjnego rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu Dolnośląski Festiwal Nauki. W tym roku w programie największej w regionie imprezy popularyzującej naukę znalazło się blisko półtora tysiąca spotkań, wykładów, warsztatów i pokazów z niemal wszystkich dziedzin.

Wykład inauguracyjny pt. „Promieniowanie terahercowe – światło czy fale?” wygłosił prof. Edward F. Pliński z Politechniki Wrocławskiej. W czwartek otwarto również wystawę „Czasoprzestrzeń. Wiara i Wyobraźnia”, która poświęcona jest malarstwu Marka Gołębiewskiego.

W tym roku podczas festiwalu odbędzie się niemal 1,5 tys. wydarzeń, z czego 900 we Wrocławiu, a pozostałe w 10 miastach Dolnego Śląska. Hasłem tegorocznej edycji jest „1918-2018”. To – jak wyjaśniła rzecznik festiwalu Piotr Krysiak - nawiązanie do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „W ramach festiwalu będziemy chcieli przybliżyć od strony naukowo – historycznej wydarzenia, które na przestrzeni tych stu lat miały związek z nauką” - wyjaśnił Krysiak.

W piątek jednym z wydarzeń festiwalowych będzie wykład znanego językoznawcy, prof. Jan Miodka. W tym roku będzie on poświęcony polszczyźnie na przestrzeni ostatnich stu lat. Tego dnia odbędą się również m.in. prelekcje zatytułowane „Zasłużeni wielcy Polacy dla ojczyzny i społeczeństwa na przełomie XIX i XX w”, czy „Ze skarbów Ossolineum: Polska, ale jaka? O tym, jak zmieniały się granice Polski”.

Tego samego dnia swoje podwoje otworzą dla zwiedzających też uczelniane laboratoria. „Będzie można m.in. zobaczyć laboratorium w mikroskali, poznać tajniki chemii, fizyki czy geoinżynierii, poznać najnowsze rozwiązania inżynierii biomedycznej, pokibicować walkom robotów czy samemu poeksperymentować” - powiedział PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Na tej uczelni odbędzie się także (24 września) stały element programu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, czyli debata oksfordzka. „W tym roku w publicznej dyspucie wezmą udział uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie oraz z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu. Młodzież będzie dyskutować na temat +1918-2018 – wartość patriotyzmu+” - zapowiedział Ciepielski.

Środowiskowy koordynator, prof. Tadeusz Dobrosz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że festiwal to połączenie zabawy z promocją nauki. „Łączymy poważną treść z możliwie lekką formą. To tak naprawdę jest festiwal nauki i sztuki, ponieważ mamy dużo imprez kulturalnych” - mówił wcześniej profesor. Dodał, że impreza została tak przygotowana, aby znalazła się w niej oferta dla każdej grupy wiekowej – od przedszkola do uniwersytetu trzeciego wieku.

Wydarzenia festiwalowe pogrupowano w bloki tematyczne. W bloku poświęconym humanistyce znalazły się wykłady o nauce języków obcych czy funkcjonowaniu mediów. W ramach nauk społecznych wykłady i prezentacje poprowadzą specjaliści z prawa, filozofii czy ekonomii.

Kilkaset wystaw, wykładów, prezentacji oraz paneli dyskusyjnych przygotowano również dla miłośników chemii, biologii, nauk medycznych, nauk o ziemi czy matematyki, fizyki i astronomii.

We Wrocławiu festiwal potrwa do 26 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra i Wałbrzych. Impreza zakończy się 26 października.

Dolnośląski Festiwal Nauki zorganizowano po raz 21. Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019