Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
26.09.2018 aktualizacja 26.09.2018

Długoszpary potrafią skakać tak wysoko, jak rekiny białe

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jedne z największych rekinów – długoszpary - potrafią wyskakiwać z wody równie wysoko i szybko jak rekiny białe, zwane również ludojadami. Biolodzy morscy nie wiedzą jednak, po co właściwie zwierzęta to robią.

Nietypowe zachowanie tych łagodnych gigantów, które występują licznie u wybrzeży Irlandii, Kornwalii, Wyspy Man i Szkocji, zaobserwowała grupa naukowców z tamtejszych uczelni. Długoszpary, inaczej rekiny olbrzymie, osiągają 10 metrów długości i do tej pory były uważane raczej za powolne i leniwe. Podstawą ich diety jest plankton.

W badaniu opisanym w magazynie „Biology Letters” wykorzystano analizy zapisów wideo i oszacowano prędkość płynięcia w momencie, kiedy oba gatunki opuszczają wodę. Naukowcom udało się również umieścić na ciele jednego z długoszparów urządzenie, które zmierzyło prędkość poruszania się, a ponadto zarejestrowało materiał wideo.

W pewnym momencie zwierzę w zaledwie dziewięć sekund, za pomocą 10 uderzeń ogona, popłynęło z głębokości 28 metrów w kierunku powierzchni i wyskoczyło z wody pod kątem niemal 90 stopni. Szczytowa wysokość trwającego 1 sekundę skoku wyniosła 1,2 metra nad powierzchnią wody.

Aby to osiągnąć, długoszpar sześciokrotnie przyspieszył machanie ogonem i osiągnął prędkość ok. 5,1 m/s. To ponad dwa razy szybciej niż osiąga przeciętny pływak płci męskiej w zmaganiach olimpijskich na 50 metrów stylem dowolnym.

Materiały zarejestrowane z łodzi i lądu dowodzą, że w przypadku obu gatunków rekinów osiągane prędkości są podobne. Długoszpary nagrano w 2015 roku w okolicy irlandzkiego przylądka Malin Head, natomiast rekiny białe – w 2009 roku, w dwóch lokalizacjach u wybrzeży Republiki Południowej Afryki.

„Imponujący wzrost prędkości, jaki zaobserwowaliśmy u długoszparów, pokazuje, jak wiele musimy się jeszcze nauczyć o morskich zwierzętach – nawet największe, najbardziej rzucające się w oczy gatunki mają dla nas niespodzianki” - powiedział współautor artykułu dr Nick Payne z Trinity College Dublin.

Dr Jonathan Houghton z Queen`s University Belfast zaznacza: „Nasze odkrycie nie świadczy o tym, że rekiny olbrzymie są skrytymi drapieżnikami, które krążą po morzu z dużą prędkością; wciąż są łagodnymi gigantami pałaszującymi radośnie zooplankton. To po prostu pokazuje, że te rekiny to nie tylko wielkie pływające sita, z którymi jesteśmy obeznani. Mam wrażenie, że to trochę jak odkryć, że krowy są równie szybkie jak wilki (kiedy nikt nie patrzy)”. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024