Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
25.09.2018 aktualizacja 25.09.2018

W środę ruszają Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Festiwal naukowych atrakcji: dziesiątki warsztatów, wykładów i pokazów czeka na gości Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, które odbędą się od 26 do 28 września. "Zostań humanistą, uściślij umysł, odkryj przyrodę, zbadaj medycynę, spotkaj się z ekonomią, pokochaj sztukę, poznaj społeczeństwo" - proponuje zainteresowanym organizator imprezy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Podczas festiwalu będzie można poznać najważniejsze wynalazki, które zrewolucjonizowały świat. Miłośnicy przyrody dowiedzą się więcej o cudzie natury, jakim są mokradła. Badacze odsłonią różne obliczach chwastów na warmińskich łąkach i nie tylko. Ornitolodzy opowiedzą o ptakach w miastach i o tym, dokąd odlatują na zimę. Naukowe spojrzenie na rolnictwo pozwoli zainteresowanym odbyć podróż w czasie - od radła i sochy do dronów i technologii satelitarnych. Chętni wezmą udział w warsztatach terenowych śladami wędrówek zwierząt. Naukowcy zdradzą przed gośćmi festiwalu tajemnice jesiotrów, zwanych "dinozaurami wodnymi", mroczne sekrety krwiopijnych stawonogów i fascynujący świat pijawek.

Pasjonaci języków będą mogli zostać mistrzami esperanto albo wziąć udział w spotkaniu z książką hybrydową tłumaczoną na język migowy. Nauczyciele porównają, jak wyglądały kroniki szkolne dawniej i dziś. Otwarte zajęcia dla młodzieży pozwolą uczniom zrobić własne kosmetyki, poznać tajemnice zapisane w swoich genach, jak zbudować aparat fotograficzny, a nawet poćwiczyć strzelanie z łuku na turnieju rycerskim. Dzieci dowiedzą się, czy czekolada każdemu smakuje tak samo i jaka jest siła zmysłu smaku. Starsi uczestnicy festiwalu skonsultują z badaczami opinie na temat antybiotyków - czy są one błogosławieństwem czy przekleństwem XXI wieku; będą też mogli zweryfikować swoją wiedzę na warsztatach "czas na pieniądz".

Artystyczna część programu obejmie wykłady dotyczące interpretacji dzieł sztuki.

Planowana jest też prezentacja słynnego "łowcy smogu" - mobilnego laboratorium monitoringu środowiska MobiLAB.

W sumie podczas imprezy odbędzie się ponad 430 wykładów, warsztatów, prezentacji, pokazów, wycieczek, konkursów, wystaw, przedstawień teatralnych i koncertów.

Założeniem 16. edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki jest, aby nauka była elementem życia codziennego oraz powszechnym doświadczeniem społecznym. Organizatorzy zakładają, że nauka, przekazywana w inny niż zwykle sposób, może również wspomagać codzienną działalność lokalnych szkół. Dzieci i młodzież mają okazję uczestniczenia w niedostępnych w szkole eksperymentach, zobaczyć laboratoria i naukowców przy pracy, każdy uczestnik ma szansę zobaczyć, jak wygląda praca naukowca „od kuchni”.

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki skierowane są przede wszystkim do mieszkańców Warmii i Mazur. Wydarzenia odbywają się w ponad 20 miejscach w Olsztynie i Olsztynku. W ubiegłorocznych Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki wzięło bezpośredni udział ponad 20 000 osób.

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024