
Konsorcjum polskich firm pracuje nad innowacyjnym systemem monitorowania zagrożeń, opartym na technologiach satelitarnych, który może być wykorzystywany do walki z powodziami. Projekt powstaje w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
"Projekt stworzenia systemu realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (lider), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Astri Polska, MSP Marcin Szender" - poinformowała w środowym komunikacie firma Astri Polska.
SAFEDAM, bo o nim mowa, to innowacyjny system monitoringu wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem danych satelitarnych oraz nieinwazyjnych, latających bezzałogowych platform wyposażonych w kamery w zakresie widzialnym i podczerwieni. Może być wykorzystywany, jak zaznaczono, do zwalczania powodzi i ich zapobiegania.
"System umożliwia całodobową pracę w miejscu wystąpienia zagrożenia. Poza dostępem do bazy danych Państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (...) umożliwia także łatwy i szybki dostęp do aktualnych danych, w tym świeżo pozyskanych zdjęć satelitarnych, pochodzących zarówno z ogólnodostępnych, darmowych danych europejskiego programu satelitarnej obserwacji Ziemi +Copernicus+, jak i komercyjnych danych o bardzo wysokiej rozdzielczości, m.in. konstelacji satelitów Pleiades, należącej do Airbus Defence and Space" - czytamy.
Jak wyjaśnił dr inż. Krzysztof Bakuła z Politechniki Warszawskiej, przewodniczący komitetu sterującego projektu SAFEDAM, dzięki temu, że rozwiązanie umożliwia dostęp do wielu baz danych w jednym, zintegrowanym systemie, pozwala na lepsze i szybsze zarządzanie działaniami ratowniczymi. "System umożliwia także zaangażowanie społeczeństwa w ochronę przeciwpowodziową. Dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej, każdy może przesłać zgłoszenie o zauważonym zagrożeniu powodziowym, załączając zdjęcia i filmy z miejsca zdarzenia" - wskazał Bakuła cytowany w komunikacie.
Dodał, że SAFEDAM "jest otwarty na import danych" z różnorodnych dronów, satelitów.
System był już testowany przez polskich strażaków w ramach ćwiczeń „Fala 2018”, które odbyły się na terenie powiatów kozienickiego i radomskiego. "Zapewnił dostęp do aktualnych danych o zagrożeniu powodziowym. Umożliwił także przekazywanie informacji z miejsca ćwiczeń do sztabu kryzysowego w czasie rzeczywistym za pomocą transmisji wideo z dronów. Dzięki urządzeniom mobilnym wyposażonym w system SAFEDAM, aktualna lokalizacja poszczególnych jednostek straży pożarnej była na bieżąco monitorowana przez osoby zarządzające ćwiczeniami" - wyjaśniono.
Jak dodała Beata Weintrit, koordynator projektu SAFEDAM ze strony Astri Polska, satelita Pleiades z konstelacji Airbus Defence and Space wykonał zdjęcie obszaru ćwiczeń w wysokiej rozdzielczości, które po upływie trzech godzin zostało zaimportowane do bazy danych systemu SAFEDAM. "Zdjęcia wykonane za pośrednictwem satelitów są jedynym źródłem informacji, które można pozyskać w tak krótkim czasie dla dużego obszaru. W tym przypadku było to 100 km2. Dzięki temu służby pracujące na terenie objętym powodzią mogą dysponować jednorodnym i aktualnym obrazem dla dużego obszaru, który umożliwi m.in.: skuteczną ocenę obecnej sytuacji" – wskazała Weintrit.
PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
maja/ je/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.