Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
28.09.2018 aktualizacja 28.09.2018

Irlandia dołączyła do Europejskiego Obserwatorium Południowego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kolejny kraj przystąpił do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), organizacji posiadającej wielkie teleskopy na pustyni Atakama. Nowym członkiem ESO będzie Irlandia. Podobnie postąpiła Polska w 2015 roku.

Irlandia podpisała umowę akcesyjną w Dublinie w środę, wcześniej w czerwcu irlandzki parlament aprobował to działanie. W najbliższych dniach spodziewane jest dopełnienie procedury ratyfikacyjnej. Po jej ukończeniu kraj stanie się formalnie członkiem ESO.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to organizacja zrzeszająca kraje Starego Kontynentu w celu prowadzenia badań kosmosu z powierzchni Ziemi. ESO posiada swoje obserwatora w Chile na pustyni Atakama.

Użytkuje w nich szereg najnowocześniejszych teleskopów i instrumentów, w tym m.in. Bardzo Duży Teleskop (VLT) składający z się czterech teleskopów o średnicach po 8,2 metra i czterech mniejszych 1,8-metrowych. Ten zespół teleskopów może pracować pojedynczo albo razem obserwować jeden obiekt. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z interferometrią, a uzyskiwane dzięki tej technice rozdzielczości odpowiadają wirtualnemu teleskopowi o średnicy nawet 130 metrów. ESO wskazuje, iż VLT wraz ze swoim interferometrem VLTI to najbardziej zaawansowany na świecie instrument badawczy astronomii w zakresie optycznym.

Do ESO należało do tej pory 15 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Irlandia będzie 16. krajem członkowskim. Dodatkowo Australia posiada umowę o współpracy z ESO, a Chile występuje w roli kraju gospodarza, gdyż to na jego terytorium znajdują się teleskopy. Wcześniej przystąpieniem do ESO zainteresowana była także Brazylia, która nawet podpisała umowę, ale nie udało się doprowadzić do końca procesu ratyfikacyjnego.

Obecnie ESO buduje teleskop nowej generacji, który będzie mieć 39 metrów średnicy. Dla porównania, największe obecnie działające teleskopy optyczne na świecie mają zwierciadła około 10-metrowe. Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) ma rozpocząć obserwacje w 2024 roku. Przy jego konstrukcji biorą udział naukowcy i firmy z Polski. (PAP)

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024