Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie szykuje się do wdrożenia reformy Gowina

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie powołano zespoły robocze, które wypracują zasady funkcjonowania uczelni zgodne z założeniami ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, zainicjowanej przez szefa tego resortu Jarosława Gowina.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak powiedział, że wprowadzanie ustawy "raduje i przytłacza". "Nie wiem czy państwo zdajecie sobie sprawę z tego, jak to jest trudne przedsięwzięcie, pominąwszy opinie, co kto myśli o nowej ustawie" – mówił podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami rektor UJ.

Jak wyjaśnił, harmonogram wprowadzania ustawy jest ściśle określony i potrzeba dużej dyscypliny działania, aby w październiku 2019 r. uczelnia zaczęła funkcjonować wg nowego statutu.

Najważniejsze jest – mówił rektor – aby przyjąć nowy statut funkcjonowania uczelni, a opracowanie tego dokumentu jest "dużym wyzwaniem"; statut zmieni ustrój uczelni, a z tym się wiąże "prawie każda sprawa", w tym m.in. regulamin zatrudniania, finansowania.

Rektor dodał, że w tym roku akademickim studenci jeszcze nie odczują zmian planowanych przez uczelnię.

Aby przygotować się do wdrażania nowej ustawy, władze uczelni powołały już pięć zespołów – do spraw: ustroju i struktury organizacyjnej; dyscyplin i szkół doktorskich; dydaktyki; finansów; statutu. Koordynacją ich prac zajmuje się prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.

W rozmowie z PAP prof. Popiel poinformował, że w lutym i marcu 2019 r. powinien być gotowy projekt nowego statutu uczelni, który zostanie skonsultowany z Radą Uczelni i czterema działającymi w UJ związkami zawodowymi. "W czerwcu chcielibyśmy przegłosować ostateczny kształt statutu, tak by od 1 października 2019 uczelnia działa w oparciu o nowy statut wdrażający ustawę" – powiedział.

Zgodnie z nową ustawą, nazywaną też Konstytucją dla Nauki lub Ustawą 2.0, organem publicznej szkoły wyższej, oprócz rektora i senatu, będzie również nowe gremium - rada uczelni. W UJ trwają obecnie dyskusje nt. kształtu rady i jeszcze pod koniec października uczelnia powinna przyjąć projekt związanej z tym uchwały. Najprawdopodobniej w styczniu 2019 r. rada uczelni rozpocznie działalność, rada będzie mieć charakter przejściowy – będzie funkcjonować do końca 2020 r. Później rady uczelni będą powoływane już na okres czterech lat.

W projekcie uchwały o radzie uczelni znajdą się zapisy określające, ilu członków będzie liczyło to gremium, kto może zgłaszać kandydatów i jaki będzie tekst oświadczenia, które musi podpisać kandydat do rady. Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zakłada m.in., że członek rady w momencie rozpoczęcia kadencji nie może mieć ukończonych 67 lat.

Rada uczelni ma m.in. opiniować statut uczelni, przedstawiać kandydatów na rektora wcześniej zaopiniowanych przez senat, wyrażać opinie o sprzedaży majątku.

Zgodnie z rozporządzeniem do ustawy w szkołach wyższych pojawi się podział na dyscypliny naukowe, wzorowany na systematyce przyjętej przez OECD.

Prof. Popiel poinformował, że na UJ będzie prawdopodobnie 27 dyscyplin, a oprócz rad wydziałów działać będą rady dyscyplin. Do końca listopada każdy naukowiec ma przedstawić oświadczenie, do jakiej dyscypliny przypisuje swój dorobek naukowy. Oświadczenie uczonego zadecyduje, z którymi środowiskami naukowymi i radami dyscyplin będzie współdziałał.

Przypisanie się do konkretnej dyscypliny może zdaniem prorektora nie być łatwe. Jako przykład podał dwie psychologie na UJ – jedna funkcjonuje na Wydziale Filozoficznym, druga na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

"Do tej pory najważniejsza dla naukowców była rada ich wydziału. W świetle nowej ustawy spotykać się będą w jednej radzie – radzie dyscypliny, czyli w tym przypadku psychologii" – powiedział prorektor podkreślając, że relacja pomiędzy radą wydziału a radą dyscypliny będzie fundamentalna i w uczelni trwają dyskusje nt. tej relacji.

Ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisy ją wprowadzające prezydent RP podpisał w sierpniu. To całościowa reforma szkolnictwa wyższego i zastąpi cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 r.

Nowe prawo uzależnia wiele możliwości uczelni (m.in. nadawanie stopni naukowych) od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych przez siebie dyscyplinach. Poza tym po reformach uprawnienia do prowadzenia studiów i nadawania stopni naukowych będą przypisane uczelniom, a nie ich jednostkom organizacyjnym. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

    Wiceminister Szeptycki: umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną

  • 13.05.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej. PAP/Artur Reszko

    Minister nauki: w połowie roku ma być gotowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera