22.10.2019
PL EN
02.10.2018 aktualizacja 02.10.2018

Toruń/ Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 74. rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował we wtorek 74. rok akademicki. Rektor UMK ocenił, że reforma szkolnictwa wyższego jest największą szansą dla uczelni od momentu jej powstania.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to największa uczelnia w regionie. Rok akademicki 2018/2019 na tej uczelni rozpoczęło ok. 24 tysięcy studentów na studiach stacjonarnych i 3 tysiące na studiach niestacjonarnych. W tym gronie jest ok. 700 obcokrajowców. W uroczystej inauguracji uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

"Początek tego roku akademickiego jest bardzo ważny, bo on jest początkiem w nowym ustroju. W ramach +Konstytucji dla nauki+ rewolucja została rozłożona na lata. Ona ma poprawić jakość dydaktyki, warunki prowadzenia badań oraz umożliwić rozwój uczelniom w całym kraju" - powiedział Dardziński podczas konferencji prasowej.

Przekazał władzom UMK symboliczny czek - w formie obligacji. Toruńska uczelnia dostała w obligacjach 38,8 mln zł.

"To są środki, które chcielibyśmy, żeby dobrze służyły rozwinięciu infrastruktury dydaktycznej, jak i badawczej. W naukę trzeba inwestować" - wyjaśnił Dardziński. Dodał, że chodzi o to, żeby uczelnie miały pewność odnośnie środków na planowane inwestycje tak, by móc je rozpocząć już teraz. "Mając obligacje można otrzymać także krótkoterminowy kredyt obrotowy" - stwierdził Dardziński.

"Gdyby ta kwota była dwukrotnie wyższa - to też bym się ucieszył. Mi się nowa reforma bardzo podoba. Coraz więcej pracowników naszego uniwersytetu rozumie, że będzie to dla nas największa szansa - być może od czasów, gdy powstał nasz uniwersytet. Będzie przyzwolenie na pewne zmiany, których nie można by było dokonać w zgodzie z poprzednią ustawą" - wskazał rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Wyjaśnił, że na UMK zmieniana będzie struktura organizacyjna - tak, by badania prowadzone były efektywniej. Dodał, że struktura będzie dostosowywana do poszczególnych dziedzin nauki.

"Zmieniamy znacząco naszą misję, abyśmy przygotowali się do zostania uniwersytetem badawczym. Być może jako jedyny uniwersytet regionalny mamy na to szansę. Wydziały pozostaną, ale zastanawiamy się nad zorganizowaniem ich w kolegia. Jedno już mamy - Collegium Medicum na pewno pozostanie. Nie ma miejsca na wydziały kilkudziesięcioosobowe, bo muszą być to większe struktury" - podkreślił.

Na UMK trwają pracę nad nowym statutem uczelni.

"Nie chcemy czekać do końca - do czerwca przyszłego roku. Chcemy statut i strategię zatwierdzić wiosną. W czerwcu będziemy wybierać poprzez senat radę uczelni" - mówił rektor.

UMK w Toruniu powstał 24 sierpnia 1945 roku kontynuując tradycję Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, zamkniętego w grudniu 1939 roku. Wielu ocalałych w II wojnie światowej profesorów kładło podwaliny pod powstającą w Toruniu nową uczelnię. 

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019