30.05.2020
PL EN
12.10.2018 aktualizacja 12.10.2018

Autorom najlepszych książek psychologicznych przyznano Nagrody Teofrasta

Foto: K.Plebankiewicz/Charaktery Foto: K.Plebankiewicz/Charaktery

Łukasz Baka, Dariusz Doliński i Tomasz Grzyb, Jolanta Pisarek i Paweł Fortuna są laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta za najlepsze książki psychologiczne. Nagrodę Specjalną - Teofrasta Superstar - otrzymali prof. Robert Cialdini oraz prof. Jerzy Marian Brzeziński.

Ogłoszenie laureatów 10. edycji nagrody, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu "Charaktery", odbyło się w czwartek w Warszawie.

Nagrodę Teofrasta za najlepszą psychologiczną książkę naukową otrzymał dr Łukasz Baka za "Zachowania kontrproduktywne w pracy. Dlaczego pracownicy szkodzą organizacji?" (Wydawnictwo Naukowe Scholar).

"Tym, co stanowi o szczególnej wartości monografii, jest próba wyjaśnienia złożonych relacji między różnymi czynnikami, które sprzyjają zachowaniom kontrproduktywnym" - podkreślała w laudacji dr hab. Mariola Łaguna, cytowana w informacji przesłanej w piątek PAP.

Redakcja "Charakterów" przyznała dwie równorzędne nagrody w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa. Za książkę "Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama" (Wydawnictwo Smak Słowa) wyróżnieni zostali prof. Dariusz Doliński i dr hab. Tomasz Grzyb.

"Wyniki ich badań nie napawają optymizmem. Pokazują, że nie tylko dziś ludzie gotowi są porazić prądem niewinną osobę, kobietę czy mężczyznę, ale że gotowi są do tego nawet bez wcześniejszych `małych kroczków`. Gdy bezrefleksyjnie utożsamiamy się z nauką, możemy od razu zgodzić się na bezgraniczne okrucieństwo" – mówił w laudacji dr hab. Michał Bilewicz.

Druga nagrodzona książka to "Filmowy leksykon psychologii" (Wydawnictwo Słowa i Myśli) autorstwa Jolanty Pisarek i dr. Pawła Fortuny. "Lektura tej książki jest nie tylko przyjemna, ale także pożyteczna dla specjalistów, psychologów, psychiatrów oraz osób zainteresowanych tą tematyką" - zaznaczyła w laudacji prof. Anna Grzywa.

Po raz czwarty przyznane zostały Teofrasty Superstar – nagrody specjalne, którymi "Charaktery" honorują szczególne dokonania w dziedzinie psychologii. Otrzymali je: prof. Robert Cialdini za "poznanie mechanizmów wpływu społecznego i kreowanie pozytywnych zmian w świecie" oraz prof. Jerzy Marian Brzeziński "za utrzymywanie wysokich standardów metodologicznych i etycznych w dziedzinie psychologii, jako nauki".

"Profesor Cialdini uprawia psychologię w sposób fascynujący. Jego eksperymenty są nadzwyczaj pomysłowe i oryginalne, a zarazem wręcz wzorcowe pod względem metodologicznym" – podkreślał w laudacji prof. Dariusz Doliński. O zasługach profesora Brzezińskiego mówił natomiast prof. Edward Nęcka: "Profesor Brzeziński z pewnością zasłużył na honorowy tytuł `metodologicznego superego` polskiej psychologii. Przez kilkadziesiąt lat nauczał metodologii i wyznaczał standardy uprawiania nauki psychologicznej w Polsce. Cóż z tego, że jak w przypadku każdego superego nie wszyscy i nie zawsze stosują się do jego norm? Siła i znaczenie superego polega na tym, że jest, bo gdyby go nie było, nasze upadki byłyby częstsze i bardziej bolesne".

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020