Mózg lepiej pracuje, gdy się ruszamy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium sprawdzili, jak prosta aktywność fizyczna wpływa na działanie mózgu. Okazuje się, że pomoże już zwykłe wstanie z fotela.

W eksperymencie niemieckich badaczy opisanym na łamach magazynu „British Journal of Psychology”, 24 ochotników, w czasie różnych aktywności wykonywało zadania sprawdzające pracę tzw. wizualnej pamięci roboczej.

Jak tłumaczą autorzy badania, testowany przez nich typ pamięci pozwala na przechowywanie informacji wzrokowej w celu wykonywania aktualnych zadań.

Uczestnicy siedzieli lub stali, pedałowali na rowerze stacjonarnym lub chodzi na bieżni. Jednocześnie eksperymentatorzy mierzyli aktywność ich mózgów z pomocą elektroencefalografu.

Eksperyment pokazał, że mózg najbardziej nie lubi siedzenia. Ruch wiązał się z lepszymi wynikami w testach niż bierność. Stanie okazało się przy tym korzystniejsze od siedzenia.

Badanie encefalograficzne wskazało jednocześnie, że lepsze wyniki osiągane przez uczestników w czasie stania i ruchu były skutkiem innej aktywności neuronów.

„Nasze rezultaty mają znaczenie nie tylko dla psychologii poznawczej, w obszarze której wiedzę czerpaliśmy głównie z eksperymentów prowadzonych w pozycji siedzącej i w spoczynku, ale także dla naszego ogólnego rozumienia możliwości poznawczych” - stwierdza dr Thomas Töllner, główny autor badania.

„Mimo, że nowoczesne społeczeństwo wyewoluowało tak, że ludzie spędzają coraz więcej czasu siedząc, nasze mózgi mogą pracować najlepiej, kiedy nasze ciała są aktywne” - tłumaczy specjalista.

Więcej informacji: https://newsroom.wiley.com/press-release/british-journal-psychology/study-provides-insights-effects-exercise-cognitive-performa

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera