26.02.2020
PL EN
23.10.2018 aktualizacja 23.10.2018

Łazik drużyny „Raptors” wśród najlepszych w konkursie robotów ratunkowych w Japonii

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Łazik drużyny „Raptors” z Politechniki Łódzkiej znalazł się wśród najlepszych robotów ratunkowych podczas konkursu rozgrywanego w ramach World Robot Summit w Japonii – poinformowała rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

World Robot Summit to jedno z największych wydarzeń robotycznych w Japonii. Targom technologicznym w Tokio towarzyszy międzynarodowy konkurs robotów, mających służyć ludziom.

Łódzcy studenci ze swoim łazikiem zajęli drugie miejsce w kategorii Disaster Robotics - Plant Disaster Prevention, czyli robotyki na wypadek wystąpienia katastrofy w zakładzie przemysłowym. Pokonali dziewięć ekip z całego świata – dodaje rzeczniczka PŁ.

Lider drużyny „Raptors” Mateusz Kujawiński przyznaje, że konkurs był bardzo wymagający, a zawody odbywały się w znacznie ograniczonych przestrzeniach przemysłowych, co było dużym utrudnieniem.

„Codziennie mierzyliśmy się z dwoma zadaniami, które polegały na odczytaniu stanu mierników, przekręceniu pokręteł i zaworów, odnalezieniu uszkodzonych urządzeń, czy przeprowadzeniu analizy ścian w poszukiwaniu szczelin, ubytków i rdzy” - relacjonował Kujawiński.

Przez cztery dni trwały eliminacje - do finału zakwalifikowano cztery najlepsze zespoły, „Raptors” awansowali z drugim wynikiem. Studenci przyznają, że finał był połączeniem wcześniejszych zadań, ale nie zabrakło niespodzianek.

„Dodatkowo pojawiły się rury do przesunięcia oraz zagrodzone przejazdy i zamknięte pojemniki, które w pewnym momencie były otwierane, aby robot mógł podjąć próbę odnalezienia pracownika fabryki” - opowiadał Łukasz Kędzierski z ekipy „Raptors”.

W finale studenci z Politechniki Łódzkiej utrzymali drugie miejsce. Ich zdaniem sukces jest tym większy, że po raz pierwszy startowali w zawodach nastawionych na ratownictwo w przestrzeniach przemysłowych.

To jednak nie pierwszy sukces łazika drużyny „Raptors”. W prestiżowych, międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge rozgrywanych w USA kilka razy plasował się w ścisłej czołówce, a w tym roku zajął czwarte miejsce.

W 2016 roku ze swoim łazikiem łódzcy studenci wygrali, odbywające się w Polsce zawody European Rover Challenge; w tym roku zajęli w nich drugie miejsce.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020