Zdrowe dziąsła sprzyjają lepszej kontroli nadciśnienia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stan zapalny w jamie ustnej spowodowany chorobami przyzębia może utrudniać leczenie nadciśnienia - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Hypertension", wydawanym przez American Heart Association.

Naukowcy z Uniwersytetu L`Aquila we Włoszech przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 3600 osób z nadciśnieniem. Po porównaniu wyników badań lekarskich i stomatologicznych, autorzy zaobserwowali, że u uczestników, którzy mieli zdrowe dziąsła, leki obniżające ciśnienie przynosiły lepszy rezultat niż u osób z chorobami przyzębia.

Uczestnicy z chorobami przyzębia o 20 proc. rzadziej osiągali zadowalające wyniki leczenia nadciśnienia. U osób tych ciśnienie skurczowe było średnio o 3 mmHg wyższe niż u osób ze zdrowym przyzębiem. Choć wartość ta wydaje się niska, spadek ciśnienia skurczowego o 3 mmHg można porównać do tego, jaki osiągniemy zmniejszając spożycie soli o 6 gramów (łyżeczkę) dziennie - piszą badacze. W przypadku osób z nieleczonym nadciśnieniem różnica wynosiła 7 mmHg.

"Nasze badania sugerują, że choroby przyzębia mogą zmniejszać skuteczność leczenia nadciśnienia. Dlatego pacjenci z nadciśnieniem oraz lekarze, którzy się nimi opiekują powinni mieć świadomość tego, że dbanie o zdrowie jamy ustnej może być równie istotne w kontrolowaniu nadciśnienia co kilka znanych czynników związanych ze stylem życia, takich jak ograniczenie spożycia soli, aktywność fizyczna czy utrzymywanie prawidłowej wagi" - komentuje autor analizy dr Davide Pietropaoli.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera