22.03.2019
PL EN
24.10.2018 aktualizacja 24.10.2018

Pierwszy w Polsce Festiwal Książki Psychologicznej od piątku w Sopocie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ludzkie słabości, ciemne i jasne strony natury, skomplikowane relacje i dynamika zjawisk społecznych, to niektóre tematy poruszane podczas pierwszej edycji Festiwalu Książki Psychologicznej. Odbędzie się on 26 i 27 października w Sopocie.

Festiwal Książki Psychologicznej skupi najwybitniejszych przedstawicieli polskiej psychologii i prezentuje ich badawczy oraz wydawniczy dorobek. Podczas blisko 20 godzin warsztatów, spotkań i dyskusji wybitni naukowcy oraz publiczność zmierzą się z najbardziej intrygującymi zagadnieniami współczesnej psychologii, które wpływają na codzienne życie.

Organizatorzy festiwalu zaprosili wybitnych profesorów: Wiesława Łukaszewskiego, Bogdana Wojciszke, Małgorzatę Kossowską, Bolesława Niemierkę czy Edwarda Nęckę. Grono gości wydarzenia zasilą także utytułowani autorzy - dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek oraz dr hab. Tomasz Grzyb. Nie zabraknie młodych naukowców i autorów książek, między innymi Nataszy Kossakowskiej-Berezeckiej i Tomasza Besty. Opowiedzą oni o tym, jak unikać uprzedzeń wobec innych. Z kolei lekarz psychiatra Wojciech Pączek opowie o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Moderatorem obu festiwalowych dni będzie Piotr Bucki, a gospodarzem części spotkań dziennikarz Marcin Rotkiewicz.

Publiczność pozna tak złożone zagadnienia, jak tolerancja i źródła uprzedzeń w coraz bardziej spolaryzowanym społeczeństwie oraz posłuszeństwo i uległość wobec autorytetów. Wykładowcy i prowadzący warsztaty pokażą, jak w nauce i życiu codziennym funkcjonują takie pojęcia i zjawiska, jak siła woli, mądrość, wiedza. Porozmawiają o zmorze dzisiejszych czasów, czyli depresji, a także o chorobie dwubiegunowej afektywnej i o tym, co wynika ze spotkania nauki z praktyką. Zapowiadana jest też możliwość zobaczenia "na żywo" słynnej maszyny z eksperymentu Stanleya Milgrama.

Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa, a współorganizatorem Uniwersytet SWPS.

Festiwal odbędzie się w Sopotece przy ul. Tadeusza Kościuszki 14. Na wybrane spotkania i warsztaty obowiązują zapisy.

Więcej informacji na stronie internetowej Festiwalu: www.festiwalksiazkipsychologicznej.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019