
Kakaowce zostały udomowione ponad trzy i pół tys. lat temu w Ameryce Środkowej – dowodzą badania genetyczne, które opublikowano na łamach pisma „Communications Biology”.
Czekolada może mieć bardzo długą historię. Z genomu kakaowca odczytano, kiedy podjęte zostały pierwsze próby udomowienia tej rośliny. Najbardziej prawdopodobne wyliczenia wskazują, że było to ok. 3.6 tys. lat temu w Ameryce Środkowej.
„To świadectwo pomaga nam zrozumieć, jak ludzie przemieszczali się i funkcjonowali w Ameryce” - wyjaśnia genetyk, Omar Cornejo z Washington State University (USA).
Jak dodaje, odkrycie rodzi kolejne pytania, np. jak intensywne było udomowienie, ile czasu zajęło opracowanie sposobów przetwarzania kakao.
Badania prowadzone przez międzynarodowy zespół złożony z przedstawicieli 11 instytucji dowodzą, że w trakcie udomowienia selekcja dokonywała się pod kątem aromatu owoców, odporności na choroby i obecności alkaloidu o nazwie teobromina. Niestety, działo się to kosztem zachowania genów, które obniżają wydajność plonów.
Udomowienie oszacowane na 3.6 tys. lat dopuszcza spory margines błędu (w zakresie ok. 2,4 tys. -10,9 tys. lat temu). Okazuje się jednak, że na ok. 3,6 tys. lat datowano śladowe ilości teobrominy, które odnaleziono w ceramice kultury Olmeków.
Więcej na stronie: https://news.wsu.edu/2018/10/23/cacao-genome-analysis/ (PAP)
krx/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.