Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
02.11.2018 aktualizacja 02.11.2018

Mikrobiom jelitowy kluczem do prawidłowego rozwoju wcześniaków

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Ogół bakterii zamieszkujących układ pokarmowy może pomóc w spersonalizowaniu optymalnego sposobu odżywiania wcześniaków, który da im więcej siły na początkowym etapie życia. Wnioski na ten temat zostały opublikowane w piśmie on-line "Microbiome".

Blisko połowa przedwcześnie urodzonych dzieci doświadcza trudności rozwojowych, które zwiększają ryzyko problemów zdrowotnych w późniejszym życiu. Od momentu narodzin bakterie jelitowe wpływają na pracę wielu układów organizmu.

Pediatrzy i mikrobiolodzy z Uniwersytetu Rochester w Nowym Jorku badali próbki kału 95 wcześniaków. Próbki do badań pobierano raz w tygodniu podczas pobytu dzieci na oddziale intensywnej opieki, który trwał od kilku tygodni do sześciu miesięcy.

Mikrobiom zmieniał się wraz z rozwojem dzieci. Śledząc te zmiany oraz analizując rodzaj i ilość substancji odżywczych przyjmowanych przez każde dziecko, naukowcy byli w stanie zidentyfikować poszczególne fazy i ustalić, jakie bakterie w nich dominują. Zaobserwowano ponadto, że gdy dobre bakterie były w rozkwicie, dzieci rozwijały się szybciej. U dzieci z mniej zmiennym mikrobiomem stwierdzono z kolei wolniejszy rozwój.

"Składniki odżywcze konsumowane przez dziecko wykorzystywane są przez cały organizm, także przez bakterie. Dlatego ważne jest zrozumienie tego, które bakterie obecne są w układzie pokarmowym w danym momencie oraz jakie składniki pomagają im się rozwijać" - mówi autor badań dr Steven R. Gill.

Naukowcy mają nadzieję, że dostosowanie składników odżywczych do mikrobiomu dziecka może odżywić jelita w taki sposób, by zoptymalizować rozwój wszystkich narządów i układów wcześniaków.

"Każde dziecko posiada inny mikrobiom, dlatego nie możemy karmić ich w taki sam sposób lub podawać im tych samych probiotyków. Spersonalizowane odżywianie i leczenie sprzyja zdrowemu rozwojowi mikrobiomu" - podsumowuje dr Gill. (PAP)

koc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024