Fermentowane produkty mleczne mogą chronić serce | Nauka w Polsce

Fermentowane produkty mleczne mogą chronić serce

Źródło: Fotolia

Spożywanie fermentowanych produktów mlecznych może chronić mężczyzn przed zawałem serca - informuje „British Journal of Nutrition”.

Wcześniejsze badania wykazały, że fermentowane produkty mleczne mają korzystniejszy wpływ na profil lipidowy krwi i na ryzyko chorób serca niż inne produkty mleczne. Przykładami fermentowanych produktów mlecznych mogą być ser, jogurt, twaróg, kefir i kwaśne mleko. Rzadkie są jednak badania na ten temat.

Prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii badanie The Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study badało związek pomiędzy fermentowanymi i niefermentowanymi produktami mlecznymi a ryzykiem incydentów wieńcowych (incydent wieńcowy wiąże się z bólem w klatce piersiowej i może przyjmować postać niestabilnej choroby wieńcowej lub zawału serca).

W badaniu uczestniczyło niemal 2000 mężczyzn, których nawyki żywieniowe oceniano na początku badania (lata 1984-1989), a następnie prowadzono obserwację przez średnio 20 lat. W tym czasie u 472 uczestników doszło do incydentu wieńcowego (na przykład do zawału serca).

Badanych podzielono na grupy na podstawie tego, ile rozmaitych produktów mlecznych spożywali, zaś naukowcy porównali grupy z najwyższym oraz najniższym spożyciem, biorąc pod uwagę również rozmaite czynniki związane ze stylem życia i odżywianiem. Najczęściej spożywanym przez biorących udział w badaniu niskotłuszczowym (poniżej 3,5 proc. tłuszczu) fermentowanym produktem mlecznym było kwaśne mleko.

Mężczyźni z grupy najwyższego spożycia fermentowanych produktów mlecznych mieli o 26 proc. mniejsze ryzyko incydentów choroby niedokrwiennej serca niż mężczyźni, którzy jedli ich najmniej. Konsumpcja zawierających dużo tłuszczu fermentowanych produktów mlecznych, takich jak sery nie miała związku z ryzykiem incydentów wieńcowych.

Z drugiej strony bardzo wysokie spożycie niefermentowanych produktów mlecznych (powyżej 0,9 litra mleka na dobę) było związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia incydentów wieńcowych. Niższe niż 0,9 litra spożycie nie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem.

„Tu, w Finlandii zwyczaje dotyczące spożywania różnych produktów mlecznych zmieniły się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Na przykład spożycie mleka i kwaśnego mleka spadło, podczas gdy wiele fermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurt, twaróg i ser, zyskało na popularności” - powiedział adiunkt Jyrki Virtanen z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

Nowe badanie dostarcza dalszych dowodów na korzyści zdrowotne z spożywania fermentowanych produktów mlecznych. Mechanizm tego zjawiska nie został jeszcze poznany, ale może chodzić o związki powstające w przebiegu fermentacji. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera