20.04.2019
PL EN
09.11.2018 aktualizacja 09.11.2018

Resort nauki o swoich przedsięwzięciach na 100-lecie odzyskania niepodległości

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Konstytucja dla Nauki, uroczyste ogólnopolskie spotkanie rektorów inaugurujące rok akademicki, cykl konferencji Polonia Restituta – resort nauki przypomniał w piątek swoje przedsięwzięcia zrealizowane w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Cały 2018 r. jest czasem niezwykłym, a najważniejszym jego dniem jest 11 listopada, dlatego zapraszamy Państwa do udziału w Festiwalu Niepodległa, który odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie” - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Jak poinformowano, podczas Festiwalu Niepodległa na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego będzie obecna również reprezentacja resortu nauki. „W ramach festiwalu 11 listopada zaprezentujemy dwie ekspozycje – Naukobus i Planetobus, na które wszystkich serdecznie zapraszamy” - zapowiada MNiSW. Ekspozycje będzie można obejrzeć w godz. 13-21 w Gmachu Audytoryjnym UW (Aula im. prof. Jana Baszkiewicza – sala nr 10 oraz hol – sala nr 7).

Naukobus i Planetobus to wspólna inicjatywa resortu Jarosława Gowina oraz Centrum Nauki Kopernik, która ma na celu umożliwienie samodzielnego odkrywania nauki i kosmosu dzieciom z małych miejscowości na terenie całej Polski. „Naukobus, pełniący rolę mobilnego laboratorium, daje szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Dzieci w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, mogą poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki. Planetobus to mobilne planetarium, na którego półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów. W jasny dzień można zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne” - opisało ministerstwo.

MNiSW przypomniało również, że dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na początku tego roku rozpoczęło wraz z Radą ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. To cykl 10 naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego - wyjaśnił resort. Zwieńczeniem cyklu będzie międzynarodowy Kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

Rok obchodów 100-lecia niepodległości Polski środowisko akademickie uczciło również podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 2018/19, w którym uczestniczyli: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister finansów Teresa Czerwińska, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

„Uroczystość uświetniło także okolicznościowe orędzie, które przekazał prezydent RP Andrzej Duda. Na zaproszenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina na inaugurację do Warszawy przyjechali rektorzy blisko 150 polskich uczelni, a ponad 500 przedstawicieli świata nauki i szkolnictwa wyższego wzięło udział w uroczystym przemarszu Krakowskim Przedmieściem” - czytamy w komunikacie.

Poza tym, podkreślił resort nauki, 1 października 2018 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które porządkują i regulują system szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

„Od roku akademickiego 2018/2019 uczelnie zyskują swobodę w decydowaniu o swojej strukturze. Zamiana dotacji na subwencję pozwala również na wykorzystanie środków przekazywanych z budżetu w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb danej instytucji. Prawa studentów będą od tej pory lepiej chronione” - napisano w komunikacie.

„W miejsce dotychczasowych umów – podaje resort nauki uczelnie muszą przygotować katalog opłat, który student otrzyma przed rozpoczęciem nauki i który obowiązywać będzie przez cały okres studiów. Dodatkowo za opóźnienia w wydawaniu dyplomów uczelni grozić będą kary finansowe. Ustawa gwarantuje także możliwość rekrutacji na studia w ramach dziedzin i dyscyplin, wybór docelowego kierunku po I roku studiów, daje stabilny system stypendialny, rozwija program studiów dualnych i kształcenia praktycznego, oferuje programy dopasowane do potrzeb rynku pracy i zachowuje zasadę bezpłatności studiów. Konstytucja dla Nauki wprowadza jednocześnie nowy model kształcenia - szkoły doktorskie, a wszystkim nowym doktorantom gwarantuje stypendia. Od 1 stycznia 2019 r. rozpocznie się rozłożony na trzy lata proces podnoszenia wynagrodzeń dla pracowników polskich uczelni. Już w 2019 r. minimalne wynagrodzenie nauczycieli akademickich wzrośnie średnio o około 800 złotych”.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019