Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
25.11.2018 aktualizacja 25.11.2018

Różne rodzaje aktywności fizycznej w różnym stopniu chronią przed chorobami serca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Trening siłowy najkorzystniej ze wszystkich rodzajów aktywności fizycznej wpływa na zdrowie naszego serca - dowiedli naukowcy z Grenady. O wynikach swojej pracy poinformowali podczas konferencji ACC Latin America, która odbyła się w Limie (Peru).

Od dawna dobrze wiadomo, że aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia serca, jednak nie ma żadnych zaleceń dotyczących tego, jaki rodzaj ćwiczeń daje najwięcej korzyści naszemu sercu. Nowe badanie zespołu dr. Mai P. Smith z St. George`s University na Grenadzie wykazało, że chociaż cała aktywność fizyczna jest korzystna, to ćwiczenia statyczne - takie jak trening siłowy - są silniej związane z redukcją ryzyka chorób serca niż ćwiczenia dynamiczne, czyli np. marsz czy jazda na rowerze.

„Zarówno trening siłowy, jak i aerobowy okazały się w naszym badaniu korzystne dla zdrowia serca. I to nawet wykonywane w niewielkich ilościach - mówi epidemiolog, dr Maia P. Smith. - Dlatego warto zalecać pacjentom, aby ćwiczyli na oba te sposoby. Jednak, co ważne: dowiedliśmy, że to aktywność statyczna jest korzystniejsza dla serca niż dynamiczna, a pacjenci, którzy wykonywali oba rodzaje aktywności fizycznej wypadali w testach lepiej niż ci, którzy oddawali się wyłącznie jednemu rodzajowi aktywności, nawet w dużych ilościach”.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego zagrażające 4086 dorosłym Amerykanom (podzielonym na dwie grupy: młodszą - 21-44 lata i starszą - powyżej 45 lat). Do czynników tych należały: wysokie ciśnienie krwi, nadwaga, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu. Następnie porównali je do tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej (statyczną, czyli trening siłowy czy dynamiczną, czyli szybki marsz lub jazda rowerem) wykonywali na co dzień pacjenci. Uwzględnili także czynniki dodatkowe, które mogły mieć wpływ na wynik badania: wiek, pochodzenie etniczne, płeć oraz palenie papierosów.

Okazało się, że 36 proc. młodszych i 25 proc. starszych uczestników badania preferowało aktywność statyczną, a 28 proc. młodszych i 21 proc. starszych wykonywało wyłącznie aktywność dynamiczną. Naukowcy odkryli, że oba rodzaje ćwiczeń wiązały się z obniżeniem czynników ryzyka sercowo-naczyniowego o 30-70 proc, jednak najsilniejsze korzyści płynęły z ćwiczeń statycznych i były widoczne dla osób z młodszej grupy wiekowej.

Dr Smith sugeruje, że przyszłe badania powinny skupić się na poszukiwaniu kolejnych różnic pomiędzy obydwoma opisywanymi tu rodzajami aktywności fizycznej, aby naukowcy mogli dokładnie określić ich wpływ na poszczególne aspekty zdrowotne.

Badaczka przypomina też, że obecnie tylko 1 na 5 dorosłych Amerykanów wykonuje zalecane 150 minut ćwiczeń tygodniowo.

„Powinno stać się normą, aby lekarze zachęcali swoich pacjentów do obu rodzajów ćwiczeń niezależnie. Ale najważniejsze jest to, aby upewnili się, że ich podopieczni w ogóle angażują się w jakąkolwiek aktywność fizyczną" - podsumowuje dr Smith. (PAP)

kap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024