17.08.2019
PL EN
15.12.2018 aktualizacja 15.12.2018

Fale alfa sprzyjają kreatywności

Obecność fal alfa w mózgu umożliwia odrzucanie oczywistych rozwiązań i znajdowanie tych bardziej oryginalnych. Tym samym sprzyja kreatywnemu myśleniu – wynika z badania opublikowanego na łamach „PNAS”.

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie oraz Uniwersytetu Goldsmiths (W. Brytania) wykazali, że fale alfa – pojawiające się w chwilach odprężenia fale mózgowe o częstotliwości od 8 do 13 Hz – blokują powstawanie typowych, konwencjonalnych skojarzeń, torując drogę oryginalnym, nowatorskim pomysłom.

Badacze zauważyli, że u osób dążących do poszukiwania kreatywnych rozwiązań i usiłujących stłumić oczywiste skojarzenia, rośnie liczba fal alfa w okolicy skroniowej po prawej stronie mózgu.

Wzbudzenie fal alfa przy pomocy przezczaszkowej stymulacji prądem zmiennym (tACS) powoduje, że badanym łatwiej jest odsunąć od siebie narzucające się skojarzenia - zarówno podczas myślenia konwergencyjnego (opartego na jednym rozwiązaniu), jak i podczas myślenia dywergencyjnego (uwzględniającego wiele różnych rozwiązań).

„Jeśli chcemy wygenerować alternatywne pomysły na wykorzystanie szklanki, musimy najpierw stłumić nasze wcześniejsze doświadczenia, które skłaniają nas do myślenia o szklance jako o pojemniku. Nowatorstwo naszego badania polega na wykazaniu, że fale alfa w prawej okolicy skroniowej stanowią klucz do neuronalnego mechanizmu przezwyciężania tych oczywistych skojarzeń” – mówi koordynatorka badania dr Caroline Di Bernardi Luft.

Specjaliści planują dalej zgłębiać neuronalne tajniki kreatywności. Chcieliby również skonstruować urządzenie, które pobudzałoby kreatywność na zawołanie.

Badanie przeprowadzono w ramach europejskiego projektu CREAM (Creativity enhancement through advanced brain mapping and stimulation). (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019