USA/Udany testowy lot suborbitalny statku firmy Virgin Galactic

Fot. EPA/VIRGIN GALACTIC  13.12.2018
Fot. EPA/VIRGIN GALACTIC 13.12.2018

Statek kosmiczny firmy Virgin Galactic wzniósł się w czwartek na wysokość 82 kilometrów, uznawaną przez tę firmę za granicę przestrzeni kosmicznej. Ten testowy lot był przygotowaniem do komercyjnych wypraw w przestrzeń okołoziemską.

Statek Virgin Space Unity z dwoma pilotami został wyniesiony przez samolot na wysokość 13,7 kilometra. Po odłączeniu się od samolotu nad kalifornijską pustynią Mojave piloci uruchomili silnik rakietowy statku. Po osiągnięciu wysokości 82 km, na której piloci Mark Stucky i Frederick Sturckow doświadczyli już stanu nieważkości i mogli obserwować krzywiznę Ziemi, statek rozpoczął powrót, wchodząc w atmosferę z prędkością 2,5 macha i wkrótce pomyślnie wylądował.

Brytyjski miliarder Richard Branson, do którego należy Virgin Galactic, powiedział po udanym locie testowym, że jego celem jest komercyjny lot suborbitalny w marcu przyszłego roku.

Na czwartkowy lot statek Virgin Space Unity zabrał manekina imieniem Annie jako "pasażerkę". Chętnych do suborbitalnej wyprawy, którzy gotowi są za to zapłacić po 250 tys. dolarów, jest już ponad 600, w tym Leonardo DiCaprio i Justin Bieber. Jednorazowo na pokład ma być zabieranych sześciu pasażerów.

Firma Bransona pracuje nad podróżami w kosmos od 2004 roku. W 2014 roku wczesna wersja statku Virgin Galactic rozpadła się podczas testów nad pustynią Mojave. W wypadku zginął wówczas jeden z pilotów, Michael Alsbury.

Nad komercyjnymi lotami w kosmos pracują również założyciel Amazona Jeff Bezos (Blue Origin; firma planuje pierwsze loty testowe na początku przyszłego roku) i założyciel Tesli Elon Musk (firma SpaceX). (PAP)

az/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera