Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
22.12.2018 aktualizacja 22.12.2018

Odkrytą nową molekułę aktywującą limfocyty T

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcom udało się zidentyfikować nową molekułę o kluczowym znaczeniu dla przebiegu procesu odpowiedzi immunologicznej. To białko CLIP-170, które przyczynia się do aktywacji limfocytów T poprzez oddziaływania z elementami cytoszkieletu komórki.

Autorami odkrycia (https://www.nature.com/articles/s41598-018-35593-z) są badacze z Tokyo Institute of Technology (Japonia).

Kiedy bakterie lub wirusy dostają się do organizmu, białka na ich powierzchni są rozpoznawane i przetwarzane w celu aktywacji limfocytów T - komórek układu odpornościowego o krytycznym znaczeniu w zwalczaniu zakażeń. Podczas aktywacji limfocytów T kompleks cząsteczek, zwany centrum organizacji mikrotubul (MTOC), przemieszcza się do centralnej lokalizacji na powierzchni limfocytu.

Mikrotubule to małe rurkowate struktury, które pełnią w komórkach kilka ważnych funkcji, ale przede wszystkim określają jej kształt, biorą udział w transporcie wewnątrzkomórkowym i procesach podziału. Udowodniono, że repozycjonowanie MTOC odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi immunologicznej zainicjowanej przez aktywowane komórki T.

W najnowszej publikacji na łamach „Scientific Reports” naukowcy, pod kierunkiem dr. Lim Wei Ming’a i dr. Yuma Ito, opisali przekonujące dowody na to, że kluczowym białkiem odpowiedzialnym za przemieszczenie się MTOC w nową lokalizację po aktywacji limfocytów T jest cząsteczka CLIP-170 - białko wiążące mikrotubule.

Naukowcy wykorzystali metody obrazowania żywych komórek, aby zaobserwować mechanizm relokacji MTOC. „Zastosowanie dwukolorowego obrazowania żywych komórek T przy użyciu mikroskopu fluorescencyjnego pozwoliło nam na uwidocznienie i zaobserwowanie oddziaływań molekularnych oraz dynamiki białek podczas repozycjonowania MTOC - opowiada dr Sakata-Sogawa, jeden z badaczy biorących udział w eksperymencie. - Technika ta pozwoliła nam potwierdzić, że fosforylacja CLIP-170 powoduje przemieszczenie się MTOC do centralnego punktu na powierzchni komórki”. Jak dodaje specjalista, odkrycie to potwierdzono następnie przy użyciu komórek ze zmutowanym (na dwa różne sposoby) genem kodującym CLIP-170.

Dalsze obrazowanie wykazało, że CLIP-170 jest niezbędny do kierowania dyneiny - białka motorycznego - w kierunku bieguna mikrotubul i do kotwiczenia jej w centrum powierzchni komórki. W takiej lokalizacji dyneina „ciągnie” ku sobie mikrotubule, co powoduje przemieszczenie MTOC do nowego miejsc.

„Nasze odkrycie rzuca nowe światło na działanie białek wiążących mikrotubule i całą dynamikę mikrotubul - uważa dr Tokunaga. - Ma to kluczowe znaczenie dla głębszego zrozumienia procesu aktywacji limfocytów T w przebiegu odpowiedzi immunologicznej i może prowadzić do opracowania bezpieczniejszych metod np. immunoterapii nowotworów”.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024