20.06.2019
PL EN
18.12.2018 aktualizacja 18.12.2018

3. Śląski Festiwal Nauki Katowice – w styczniu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 150 stanowisk pokazowych, ponad 90 warsztatów, 3 sceny, kilkanaście wystaw artystycznych i naukowych – to wszystko będzie czekać na uczestników 3. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, który rozpocznie się 11 stycznia w Katowicach.

Wśród gości specjalnych znalazł się m.in. laureat Nagrody Nobla i doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, niemiecki mineralog i fizyk Johannes Georg Bednorz, którego rodzice pochodzili ze Śląska, a także amerykańska astronautka Nicole Stott. Są wśród nich też: językoznawczyni prof. Katarzyna Kłosińska, znani dziennikarze Mariusz Szczygieł, Filip Springer i Tomasz Zubilewicz, a także popularni youtuberzy. Rolę ambasadorów festiwalu przyjęli: dziennikarz radiowy Piotr Baron, dziennikarze naukowi Tomasz Rożek i Wiktor Niedzicki oraz astrofizyk Łukasz Lamża.

Wśród festiwalowych atrakcji są m.in. naukowy show laserowy, 5 escape roomów, czyli miejsc, z których można się wydostać tylko po wykonaniu określonych zadań, a także rozgrywki e-sportowe. Podczas inauguracji odbędzie się koncert - instalacja multimedialna CallTrainMO4/HG4, przygotowana przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i towarzyszących mu muzyków.

"Kiedy organizowaliśmy pierwszy festiwal nie śniło nam się, że to może być największe wydarzenie promujące naukę w regionie, a widzimy, że staje się też wydarzeniem ogólnopolskim. Co nam przyświecało? Pokazanie, że nauka jest dla ludzi" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor generalny festiwalu prof. Ryszard Koziołek.

"Nie ma co ukrywać, że wielka transformacja Katowic w ostatnich latach nie byłaby możliwa bez środowiska naukowego. Wysoka frekwencja podczas ostatniej edycji festiwalu – ponad 30 tys. osób – pokazuje, że jest wielkie oczekiwanie na takie przedsięwzięcia w naszej metropolii" – podkreślił wiceprezydent Katowic - miasta gospodarza festiwalu - Waldemar Bojarun.

Uroczystą inaugurację festiwalu zaplanowano na 12 stycznia w Teatrze Śląskim w Katowicach, ale jego oficjalnym prologiem będzie „Noc Biologów” na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, która odbędzie się 11 stycznia. Niedziela 13 stycznia to dzień adresowany szczególnie do gości indywidualnych, natomiast 14 stycznia organizatorzy oczekują grup zorganizowanych, zwłaszcza szkół. Główne wydarzenia festiwalowe będą się odbywać w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na niektóre zajęcia trzeba się rejestrować.

Współgospodarzem festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, zrzeszająca 41 miast i gmin województwa śląskiego. Jak podkreślił podczas konferencji wiceprzewodniczący zarządu GZM Grzegorz Podlewski, metropolia aktywnie włącza się w promowanie potencjału naukowego regionu. Jedno z jej przedsięwzięć w tym obszarze to powołanie specjalnego funduszu, dzięki któremu wybitni naukowcy z całego świata będą prowadzić wykłady i zajęcia dla studentów i doktorantów uczelni, znajdujących się na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rocznie fundusz objąłby kilkuset studentów, a jego pierwsza edycja ma zostać uruchomiona w przyszłym roku akademickim.

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Festiwalu. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019