Żółwie szylkretowe poważnie zagrożone zmianami klimatu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Żółwie szylkretowe nie są jedynym gatunkiem morskich żółwi, któremu zagrażają zmiany klimatu, ale – zdaniem naukowców z Florydy – może się okazać, że niesprzyjające warunki znacząco zmniejszą ich sukces reprodukcyjny.

W opisie badania, który ukazał się w „PLOS ONE”, naukowcy z Florida State University sugerują, że przewidywany wzrost temperatur, zwiększenie poziomu opadów i silne promieniowanie słoneczne mogą wpłynąć negatywnie na wylęg krytycznie zagrożonych żółwi na wielu plażach.

„Żółwie morskie żyły na naszej planecie od milionów lat i w tym czasie adaptowały się do dużych zmian klimatu – powiedziała współautorka badania Mariana Fuentes. - W przeszłości przystosowywały się, zmieniając miejsca gniazdowania i okres składania jaj na korzystniejszy. Jednak rosnący wpływ czynników takich, jak zabudowa wybrzeża, sztormy czy poziom wód morskich, zagraża ich możliwościom adaptacyjnym”.

W ramach sprawdzania wpływu zmian klimatu na sukces reprodukcyjny żółwi szylkretowych naukowcy przyjrzeli się ponad 5 tys. gniazd na pięciu brazylijskich plażach, gdzie składa jaja większość miejscowych gadów tego gatunku. W celu stworzenia modelu wpływu zmian na proces inkubacji jaj, skupiono się na pięciu czynnikach – temperatura powietrza, poziom opadów, wilgotność powietrza, promieniowanie słoneczne i prędkość wiatru.

Temperatura ciała żółwi zależy od zewnętrznych źródeł ciepła, dlatego są one – i ich kuzyni – szczególnie zależne od temperatury powietrza. U żadnego innego gatunku nie jest to tak istotne, gdyż ekstremalne temperatury mogą wpłynąć na proces wylęgu jaj, stosunek liczby samic do samców i zaważyć na powodzeniu wylęgu.

Nie wszystkie gatunki żółwi ucierpią w wyniku rosnących temperatur. Jak wykazały w tym roku Fuentes i druga współautorka badania nad żółwiami szylkretowymi Natalie Montero, w przypadku żółwi karetta wyższe temperatury na plażach Florydy Północnej zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu wylęgu o 1 do 7,6 proc.

U żółwi szylkretowych nie będzie tak różowo. Rosnące temperatury, większe opady i promieniowanie słoneczne mogą zmniejszyć go w Brazylii nawet o 11 proc. do 2100 r. Zbyt wysokie temperatury podgrzeją nadmiernie gniazda, a ulewne deszcze – przemoczą grunt, w którym embriony nie przeżyją. Jeśli jednak małym żółwiom uda się wykluć, pozostaje jeszcze jedna przeszkoda – promieniowanie słoneczne, którego nadmiar może powodować zapadanie się gniazd.

Montero twierdzi jednak, że istnieje dla żółwi jeszcze szansa. „Ludzie mogą pomóc morskim żółwiom na wiele sposobów” – zaakcentowała. Wymieniła m.in. mniej intensywną zabudowę wybrzeża i ochronę siedlisk, mniejszy wpływ człowieka na strukturę wydm oraz plażową roślinność, a także kontrolowanie poziomu zanieczyszczenia mikroplastikiem. (PAP)

mrt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera