Pestycydy mogą niszczyć węch rolników

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ekspozycja na działanie pestycydów może powodować uszkodzenia węchu u starszych rolników - informuje pismo "Environmental Health Perspectives".

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Michigan wzięło udział ponad 11 200 farmerów. Obserwacje trwały ponad 20 lat. W momencie rozpoczęcia badań około 16 proc. uczestników doświadczyło silnej ekspozycji na pestycydy (np. wylania dużej ilości pestycydu na część ciała).

U osób, które doświadczyły intensywnego kontaktu z pestycydami po dwudziestu latach o 50 proc. częściej występowały problemy z węchem. Duże znaczenie miał także okres, który upłynął od kontaktu z pestycydami do umycia się. Rolnicy, którzy umyli się w ciągu trzech godzin od ekspozycji na działanie pestycydów byli o 40 proc. bardziej narażeni na zaburzenia węchu w porównaniu z osobami, które nie miały tak intensywnego kontaktu z chemikaliami. W przypadku osób, które umyły się dopiero po upływie ponad czterech godzin ryzyko było jednak dwukrotnie większe.

Wśród stosowanych pestycydów największy wpływ na węch miały: DDT i lindan (środki owadobójcze) oraz alachlor, metolachlor, kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy i pendimetalina (herbicydy).

"Niektóre z wcześniejszych badań wskazywały na związek ekspozycji na te środki z podwyższonym ryzykiem choroby Parkinsona i demencji. Zaburzenia węchu również uważa się za jeden z wczesnych objawów tych chorób, jednak lepsze poznanie tych zależności wymaga kontynuacji badań" - mówi dr Honglei Chen, autor badań. (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera