Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
28.01.2019 aktualizacja 28.01.2019

Europejskie ryby słodkowodne wrażliwe na zmiany klimatu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zmiany klimatu będą silnie oddziaływać na wiele europejskich gatunków ryb słodkowodnych. Odnosi się to w szczególności do regionu śródziemnomorskiego – wykazało nowe badanie międzynarodowego zespołu naukowców m.in. z Hiszpanii, Norwegii i Czech.

Wiele gatunków ryb na świecie jest zagrożonych z powodu działalności człowieka i przełowienia. Również zmiany klimatu mają negatywny wpływ na wiele z nich. Słodkowodnym rybom grozi m.in. wysychanie śródlądowych zbiorników, fluktuacja poziomu wody, a przede wszystkim wzrost temperatur, który w przyszłości może spowodować zmniejszanie się ławic i wymieranie gatunków.

Zgodnie z przewidywaniami czerwonej księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody ok. jedna trzecia gatunków ryb słodkowodnych będzie dotknięta zmianami klimatu. W związku z tym organizmy te są wśród gatunków największego ryzyka.

Badanie opisane w „Global Change Biology”, przeprowadzone przez zespół pod kierunkiem Ivana Jarica z Czeskiej Akademii Nauk śledziło, które cechy gatunków wiążą się z wrażliwością na zmiany klimatu. „Nie da się zapobiec zbliżającemu się kryzysowi poprzez wprowadzenie kwot połowów. Inicjatywy administracyjne i programy na rzecz ochrony europejskich ryb muszą brać pod uwagę przyszłe zmiany warunków w środowisku. W świetle tego trzeba zidentyfikować regiony i gatunki, które będą szczególnie zagrożone zmianami klimatu” - powiedział Jaric.

Naukowcy analizowali 443 gatunki europejskich ryb słodkowodnych. Dane posłużyły do stworzenia listy najbardziej zagrożonych z nich. Badacze doszli do wniosku, że w największym niebezpieczeństwie są gatunki z regionu śródziemnomorskiego. Ryby żyjące z ekstremalnych warunkach – tam, gdzie jest gorąco i sucho – wykazują szczególną wrażliwość, kiedy jest jeszcze cieplej. Dlatego pierwsza dziesiątka zagrożonych gatunków pochodzi z Grecji, Hiszpanii i Portugalii.

Co ciekawe, większość z nich ma małe znaczenie, jeśli chodzi o komercyjne połowy. „Gatunki, którym zagrażają zmiany klimatu, najczęściej charakteryzują się niewielkim rozmiarem, są rzadkie i mają małą liczebność, a zatem mają nieduże znaczenie gospodarcze. Czasem odgrywają ważną rolę w sieciach żywieniowych i ekosystemach” - powiedział Gregor Kalinkat z niemieckiego instytutu IGB, specjalizującego się w ekologii słodkowodnych zbiorników.

Jak podkreślają naukowcy, wyniki badania świadczą o tym, że ochrona europejskich gatunków ryb powinna skoncentrować się głównie na regionie śródziemnomorskim. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024