Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
30.01.2019 aktualizacja 30.01.2019

Zmiany w zasobach podziemnych wód to środowiskowa bomba z opóźnionym zapłonem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Połowa podziemnych rezerwuarów wody będzie potrzebowała ponad 100 lat na pełną reakcję na zachodzące zmiany klimatyczne. Przyszłe pokolenia mogą się zetknąć ze środowiskową bombą z opóźnionym zapłonem – alarmują naukowcy z Cardiff University.

Badacze wraz z międzynarodową grupą współpracowników przeanalizowali hydrologiczne modele wód podziemnych pod kątem reakcji na zmiany klimatyczne.

Okazało się, że połowa rezerwuarów tego rodzaju wód będzie potrzebowała ponad 100 lat, aby całkowicie dostosować się do innego klimatu.

Autorzy pracy, która ukazała się na łamach pisma „Nature Climate Change”, wyjaśniają, że woda zalegająca między skałami czy w glebie to największe zasoby słodkiej wody na Ziemi. Do picia i nawadniania pól wykorzystują ją ponad 2 miliardy ludzi.

Zasoby te naturalnie się odnawiają, głównie za sprawą deszczu. W tym samym czasie zasilają jeziora i strumienie, a ostatecznie także oceany. Procesy te utrzymują się w ogólnej równowadze.

Kiedy zmieni się prędkość regeneracji podziemnych źródeł, na przykład z powodu wywołanego zmianą klimatu zmniejszenia opadów, ilość kryjącej się pod ziemią wody także zacznie się zmieniać, aż do ustalenia się nowej równowagi.

To jednak często powolny proces – pokazuje nowa analiza.

„Nasze badanie pokazuje, że podziemne systemy potrzebują dużo więcej czasu na reakcję niż naziemne źródła wody i tylko połowa światowych zasobów wód podziemnych dostosuje się w czasie krótszym niż 100 lat” - ostrzega dr Mark Cuthbert z Cardiff University.

W wilgotniejszych lokalizacjach adaptacja tych źródeł ma zajść dużo szybciej niż w bardziej suchych.

„Oznacza to, że w wielu miejscach na Ziemi zmiany w przepływie wód podziemnych spowodowane zmianami klimatu mogą być odczuwalne przez długi czas. Można to opisać jako środowiskową bombę ze spóźnionym zapłonem, ponieważ dzisiejszy wpływ klimatu na zasilanie tych wód przyniesie pełne skutki dopiero po upływie długiego czasu” - wyjaśnia specjalista.

Zdaniem badaczy wyniki te koniecznie należy uwzględnić w planowaniu polityki wodnej i strategii mających zmniejszyć skutki klimatycznych zmian.

Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-01/cu-eb012119.php

(PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024