Rozmiar ciała związany z długością życia u kobiet

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wzrost i waga to czynniki, które wpływają na prawdopodobieństwo dożycia późnych lat starości u kobiet, ale nie u mężczyzn – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Epidemiology & Community Health”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht (Holandia) wykazali, że wyższe i szczuplejsze kobiety mają większą szansę dożycia 90 urodzin. Długowieczność u mężczyzn jest tymczasem - bardziej niż z rozmiarem ciała - związana z aktywnością fizyczną: mężczyźni, którzy dużo się ruszają, żyją dłużej. W przypadku kobiet optymalny czas aktywności fizycznej wynosi 60 minut dziennie.

Badacze zebrali szczegółowe dane dotyczące wymiarów ciała, teraźniejszej i przeszłej wagi oraz stylu życia od blisko 8 tys. seniorów w wieku 68-70 lat. Następnie śledzili ich losy aż do dnia 90 urodzin lub śmierci, jeśli ta nastąpiła wcześniej.

90-tki dożyło 433 mężczyzn (16,7 proc.) i 944 kobiety (34,4 proc.).

Panie, które osiągnęły ów sędziwy wiek, były zazwyczaj wyższe i szczuplejsze od innych kobiet. Wyliczono, że niewiasty posiadające ponad 175 cm wzrostu, miały o 31 proc. większą szansę dożycia 90. urodzin, niż panie mierzące mniej niż 160 cm.

U mężczyzn rozmiar ciała nie odgrywał większej roli, ważniejsza była aktywność fizyczna. Panowie, którzy poświęcali na ćwiczenia ponad 90 minut dziennie, mieli o 39 proc. większą szansę dożycia późnej starości, niż mężczyźni będący w ruchu przez mniej niż pół godziny na dobę.

Chociaż aktywne kobiety również częściej osiągały 90. rok życia, w ich przypadku najważniejszy był umiar. Godzina pracy w ogrodzie, spacerów czy majsterkowania wystarczała.

Oczywiście długość życia zależała też od innych czynników, jak stan zdrowia czy palenie tytoniu. Można o tym przeczytać na stronie: https://jech.bmj.com/content/early/2019/01/05/jech-2018-211410. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera