Komórki raka piersi zamienione w komórki tłuszczowe

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podczas badań na myszach udało się przekształcić komórki raka piersi w komórki tłuszczowe – informuje pismo „Cancer Cell”.

Komórki nowotworowe reagują na sygnały w ich mikrośrodowisku i dostosowują się do jego zmian dzięki przechodzeniu w wysoce plastyczny stan, w którym są podatne na przekształcenie w inny rodzaj komórek. Ten proces znany jest jako przemiana nabłonkowo-mezenchymalna (EMT). Ma on zasadnicze znaczenie dla rozwoju embrionalnego, podczas którego komórki macierzyste różnicują się w różne typy komórek w całym ciele, a także podczas regeneracji tkanek, na przykład podczas gojenia się ran.

EMT i proces odwrotny, przejście mezenchymalno-nabłonkowe (MET) są zaangażowane w zdolność nowotworu do tworzenia przerzutów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) wykorzystali krytyczną fazę EMT w celu skłonienia wszczepionych myszom komórek raka piersi, aby przekształciły się w nieszkodliwe komórki tłuszczowe (adipocyty). W ten sposób komórki nowotworowe nie tylko stały się komórkami tłuszczowymi, ale przede wszystkim przestały się dzielić, a pierwotny guz przestał dawać przerzuty. Podczas długotrwałych badań prowadzonych na kulturach tkankowych nie zaobserwowano, by uzyskane komórki tłuszczowe ponownie zamieniły się w komórki nowotworu.

Przemiana komórek nowotworowych w tłuszczowe była możliwa dzięki podaniu myszom dawek dwóch zatwierdzonych przez FDA leków - inhibitora nowotworów i leku przeciwcukrzycowego. Leki te hamowały również wzrost pierwotnych guzów u myszy i zapobiegały przerzutom.

Naukowcy wzięli na cel zwłaszcza agresywne komórki nowotworowe, które opuściły pierwotny guz i zaatakowały otaczającą tkankę. Komórki, które najprawdopodobniej przeszły EMT, przekształciły się w komórki tłuszczowe, natomiast pozostałe komórki nowotworowe w obrębie guza nie były już w stanie rozmnażać się w niekontrolowany sposób. Naukowcy wysunęli hipotezę, że skłonienie krytycznej masy komórek nowotworowych do przekształcenia się w komórki tłuszczowe może zmniejszyć zdolność guza do opierania się konwencjonalnej chemioterapii. Kolejne etapy badań mają przetestować połączenie metody opartej na EMT z istniejącymi chemioterapiami oraz jej skuteczność w odniesieniu do innych rodzajów nowotworów.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera