
Analiza komputerowa tekstów wykazała, że we współczesnych popularnych piosenkach jest znacznie więcej smutku i gniewu niż w latach 50., 60. i 70.- informuje „Journal of Popular Music Studies”.
Kathleen Napier i Lior Shamir z Lawrence Technological University w Michigan wykorzystali analizę ilościową do badania zmian w tekstach muzyki popularnej w ciągu siedmiu dekad, od lat 50. XX wieku do roku 2016. Przeanalizowali teksty ponad 6000 piosenek z listy Billboard Hot 100. Piosenki Billboard Hot 100 są najpopularniejszymi piosenkami każdego roku i odzwierciedlają preferencje fanów muzyki. W przeszłości utwory były uszeregowane głównie według rekordowej sprzedaży, emisji radiowych oraz odtwarzania przez szafy grające, natomiast w ostatnich latach ranking opiera się na innych wskaźnikach popularności, takich jak streaming i media społecznościowe.
Automatyczna analiza nastroju piosenki opiera się na badaniu zawartych w niej słów i fraz. Uśredniając nastroje wszystkich 100 piosenek Billboard Hot 100 w danym roku można porównywać nastrój poszczególnych lat, by się dowiedzieć, czy ulega on poprawie, pogorszeniu czy też pozostaje bez zmian.
Jak się okazało, ekspresja gniewu i smutku w muzyce popularnej stopniowo narastała, natomiast radości było coraz mniej.
Piosenki wydane w połowie lat pięćdziesiątych były najmniej gniewne, a gniew wyrażany w tekstach stopniowo wzrastał aż do osiągnięcia maksimum w 2015 roku. Przy czym utwory wydane w ciągu trzech lat 1982-1984 były mniej gniewne niż w jakimkolwiek innym okresie, z wyjątkiem lat 50. XX wieku. W połowie lat 90. XX w. narastanie gniewu było wyraźniejsze niż w poprzednich latach.
Ekspresja smutku, obrzydzenia i strachu również rosła z biegiem czasu, chociaż wzrost był łagodniejszy w porównaniu ze wzrostem ekspresji gniewu. Obrzydzenie rosło stopniowo, ale było mniej nasilone na początku lat osiemdziesiątych i wyższe w połowie i późnych latach dziewięćdziesiątych.
Popularne teksty muzyczne wyrażały więcej strachu w połowie lat osiemdziesiątych, jednak strach ten znacznie się zmniejszył w 1988 r. Kolejny gwałtowny wzrost zaobserwowano w roku 1998 i 1999 r., przy gwałtownym spadku w roku 2000. Badanie wykazało również, że radość dominowała w popularnych tekstach muzycznych w późnych latach pięćdziesiątych, ale z czasem było jej coraz mniej. Wyjątkiem była połowa lat 70., gdy znacznie wzrosła radość wyrażona w tekstach.
Badanie pokazuje, że nastroje wyrażane w muzyce popularnej zmieniają się w czasie, a zmiana jest stopniowa i spójna, z kilkoma wyjątkami. Jak wyjaśnia Lior Shamir, opisane zmiany niekoniecznie odzwierciedlają to, co chcieli wyrazić muzycy i autorzy piosenek, ale są bardziej związane z tym, czego chcieli w każdym roku słuchacze.
Więcej informacji: https://phys.org/news/2019-01-analysis-popular-music-lyrics-angrier.html#jCp (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.