20.08.2019
PL EN
02.02.2019 aktualizacja 02.02.2019

Trwa liczenie największego w kraju stada żubrów w Puszczy Białowieskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pracownicy parku narodowego i puszczańskich nadleśnictw liczyli w czwartek i piątek żubry żyjące na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. To główny etap dorocznej inwentaryzacji tych zwierząt. Po zsumowaniu wyników okaże się, czy konieczne będzie dodatkowe liczenie.

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej przeprowadzane jest zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują nie tylko to, że zwierzęta zbierają się wówczas w większe grupy, ale też pojedyncze sztuki mogą wytropić po śladach na śniegu.

Inwentaryzacje służą nie tylko policzeniu populacji w sztukach, ale też poznaniu jej kondycji i struktury, tzn. ile jest dorosłych samców i samic, cieląt urodzonych w minionym roku, oraz tzw. młodzieży (2-3-latków).

Liczenie przeprowadzone jednocześnie przez Białowieski Park Narodowy (BPN) i nadleśnictwa poprzedził bieżący monitoring w terenie, by już wcześniej można było poznać lokalizację i skład tych grup. które zgromadziły się w miejscach stałego dokarmiania. W związku z - utrzymującą się przez dłuższy czas - ciepłą jesienią a potem bezśnieżnym praktycznie początkiem zimy, żubry jednak niezbyt chętnie tam się zbierały, bo mają w lesie żołędzie, które bardzo lubią.

W przyszłym tygodniu do BPN będą spływały dane z nadleśnictw, które również w wytypowanych miejscach przeprowadzały takie liczenie żubrów na swoim terenie. "Zobaczymy, na ile udało nam się policzyć przynajmniej większą część populacji" - powiedziała PAP dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów BPN.

Zwróciła uwagę, że zwierzęta wciąż korzystają z tego, iż był rok nasienny żołędzi, a nie mają konkurencji do tego pokarmu - drastycznie zmniejszonej - populacji dzików w puszczy. "Te wszystkie żołędzie zostają dla żubrów i jeleni, więc żubry nie podchodzą do siana w miejscach dokarmiania, nie ma tam ich wcale lub pojawiają się nieregularnie" - dodała dr Daleszczyk. Zaznaczyła też, że ma to drugą, dobrą stronę, bo rzadziej niż w minionych latach, wychodzą na pola z oziminami.

Dlatego dopiero po zebraniu wszystkich danych okaże się, czy można je uznać za wiarygodne, czy może konieczne będzie dodatkowe liczenie, podobne do inwentaryzacji przeprowadzonej w tym tygodniu.

W ramach ubiegłorocznej inwentaryzacji doliczono się ponad 650 żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. We wrześniu 2019 roku przypada 90. rocznica restytucji, czyli ocalenia żubra w Puszczy Białowieskiej. Obchody planowane są na cały rok.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ drag/

Copyright © Fundacja PAP 2019