Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
07.02.2019 aktualizacja 07.02.2019

Siedzenie podnosi ryzyko raka jelita grubego u osób przed 50. rokiem życia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Szeroko zakrojone badanie pokazało, że więcej czasu spędzane na siedzeniu zwiększa zagrożenie rakiem jelita grubego u osób przed 50. rokiem życia. Pojawiający się w tym wieku nowotwór jest zwykle bardziej agresywny i wykrywa się go często w późnym stadium.

Nowotwory jelita grubego u osób młodszych niż 50 lat są na świecie coraz częściej diagnozowane – zwracają uwagę naukowcy z Washington University School of Medicine.

Jednocześnie za sprawą badań profilaktycznych spada liczba przypadków u ludzi starszych.

Tymczasem nowotwór tego organu rozwijający się w młodym wieku zwykle ma bardziej agresywną naturę i znajdowany jest dopiero w zaawansowanym stanie – alarmują badacze.

Mimo tego, jak dotąd niewiele znanych jest czynników ryzyka rozwoju tego rodzaju raka przed 50. rokiem życia.

Autorzy nowego badania, opisanego na łamach „JNCI Cancer Spectrum” przeanalizowali czas spędzany przed telewizorem i na siedzeniu z innych powodów u prawie 90 tys. kobiet, po czym odnieśli wyniki do zagrożenia chorobą.

W czasie ponad 20-letniej obserwacji, pojawiło się 118 przypadków raka jelita grubego przed 50. rokiem życia.

Okazało się jednak przy tym, że godzina dziennie spędzana przed telewizorem zwiększała ryzyko o 12 proc. Tymczasem ponad dwie godziny dziennie – aż o 70 proc.

Co więcej, zależności te były niezależne od wskaźnika masy ciała, ilości ćwiczeń fizycznych, a choroba zwykle pojawiała się u kobiet z rodzin nieobciążonych predyspozycjami do jej rozwoju.

Częściej też nowotwór pojawiał się w obrębie odbytnicy niż okrężnicy.

Jak twierdzą autorzy, są to pierwsze wyniki łączące nawyki związane z siedzeniem i zagrożenie rakiem jelita grubego we wczesnym okresie życia.

„Nasze badanie może pomóc w identyfikacji osób z podwyższonym ryzykiem, które mogą najbardziej skorzystać z wczesnego badania profilaktycznego. Fakt, iż rezultaty były niezależne od BMI i aktywności fizycznej sugeruje, że siedzenie może stanowić niezależny czynnik ryzyka rozwoju raka jelita grubego w młodym wieku” - podkreśla jeden z autorów publikacji prof. Yin Cao.

Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-02/oupu-nss020419.php(PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024