07.07.2020
PL EN
06.02.2019 aktualizacja 06.02.2019

Nowe formy kształcenia na Uniwersytecie Śląskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Otwarte kursy dla głodnych wiedzy, zarządzanie projektami i wykłady dla szkół to nowości w Uniwersytecie Otwartym – jednostce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oferującej możliwość kształcenia osobom spoza środowiska akademickiego.

Uniwersytet Otwarty w Uniwersytecie Śląskim to nowa odsłona dotychczasowego Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego, zmiany wprowadzono w obecnym roku akademickim. Wcześniej instytucja dała się poznać poprzez działalność: Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, Unibota, Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży, Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów, Akademii Dyplomacji, Uniwersytetu Śląskiego dla Nauczycieli, Bloku Kształcenia Nauczycielskiego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także organizując wydarzenia takie jak Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe czy Kongres Oświaty.

Nowości w ofercie zaprezentowano podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach. "Uzupełniamy ofertę dla różnych grup wiekowych i zawodowych o zajęcia, których brakowało – dla osób powyżej 18. roku życia. To zajęcia na poziomie akademickim, interdyscyplinarne, otwierające na nowe horyzonty poznawcze" – wyjaśniła wicedyrektorka Uniwersytetu Otwartego Magdalena Piotrowska-Grot.

Proponowane kursy obejmują takie dziedziny jak: człowiek i społeczeństwo, wychowanie, rozwój i edukacja, literatura, sztuki plastyczne, muzyka, teatr, kino, nowe media, języki świata, dawne cywilizacje, filozofia, idee, kultura, polityka, prawo, zarządzanie, technika, robotyka, IT, nauki przyrodnicze, ekologia, ochrona środowiska, nauki ścisłe oraz turystyka, sport i rekreacja. Każdy kurs przewidziany jest na 15 godzin rozpisanych na kwartał; zajęcia rozpoczną się 1 kwietnia.

Kolejna nowość Uniwersytetu Otwartego to kurs z zarządzania projektami, realizowany pod patronatem International Project Management Association IPMA Polska. "Zarządzanie projektami pojawiło się na liście zawodów bodaj w 2015 r. To wciąż świeżynka" - podkreśliła Piotrowska-Grot.

Uniwersytet Otwarty dla szkół to uporządkowanie i sformalizowanie oferty dla uczniów na wszystkich poziomach edukacji szkolnej - Uniwersytet Śląski od dawna współpracuje ze szkołami. Zajęcia odbywają się w formie klasycznych wykładów uniwersyteckich, wzbogaconych o elementy interakcji ze słuchaczami, tak, aby wzbudzić ich zainteresowanie i dać okazję do podążania za myślą prowadzącego w aktywny sposób, np. poprzez asystowanie przy doświadczeniach.

Zajęcia w Uniwersytecie Otwartym są prowadzone przez pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz nauczycieli i popularyzatorów nauki – specjalistów w swoich dziedzinach.

Tradycyjnie w okresie poprzedzającym matury Uniwersytet Śląski oferuje też kursy przygotowawcze, a także szybkie powtórki maturalne, które rozpoczynają się w przyszłym tygodniu, podczas przypadających w woj. śląskim ferii.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020