16.07.2019
PL EN
10.02.2019 aktualizacja 10.02.2019

Choroby psychiczne nie są odpowiedzialne za przemoc z użyciem broni

Jasionka, 23.09.2017. Targi Łowiectwa i Leśnictwa „Carpathia Hunting&Forestry” w Centrum Wystawienniczym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa, (dd/cat) PAP/Darek Delmanowicz Jasionka, 23.09.2017. Targi Łowiectwa i Leśnictwa „Carpathia Hunting&Forestry” w Centrum Wystawienniczym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa, (dd/cat) PAP/Darek Delmanowicz

Wbrew obiegowej opinii choroby psychiczne nie powodują, że dana osoba jest bardziej skłonna do przemocy z użyciem broni. Dużo silniejszy związek istnieje między użyciem broni a dozwolonym prawnie dostępem do niej - stwierdzili naukowcy.

Czytamy o tym w piśmie „Preventive Medicine” (https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0091743519300143).

Autorami badania są naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Galveston. Analizowali oni związek pomiędzy przemocą z użyciem broni palnej a zdrowiem psychicznym w grupie 663 młodych dorosłych Teksańczyków.

"W przeciwieństwie do powszechnej opinii większość zbadanych przez nas objawów psychicznych nie była w ogóle związana z przemocą z użyciem broni" - mówi dr Yu Lu, główny autor badania.

Kierowany przez niego zespół odkrył, że osoby mające swobodny dostęp do broni około 18 razy częściej napadały na kogoś z jej użyciem, podczas gdy osoby chore psychicznie - zaledwie 3,5 razy częściej.

"Odkrycie to powinno mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o działania polityczne w zakresie kontroli dostępu do broni palnej" - twierdzi dr Lu.

Naukowiec dodaje, że każdego roku 75-100 tys. Amerykanów odnosi obrażenia od broni palnej, a od 30-40 tys. od niej ginie (zgodnie z szacunkami Centers for Disease Control).

"Wiele dotychczasowych badań nad przemocą w powiązaniu z zaburzeniami psychicznymi dotyczyło wyłącznie najcięższych chorób psychicznymi lub też chorób psychicznych wśród osób aresztowanych za brutalne przestępstwa - opowiada Lu. - My spojrzeliśmy na to ogólnie i stwierdziliśmy, że nie ma związku między chorobą psychiczną a przemocą z użyciem broni".

Wraz ze współpracownikami Lu przeprowadzili wśród uczestników ankietę na temat posiadania i użytkowania broni palnej oraz tego, czy dotyczą ich którekolwiek z wymienionych zaburzeń: stany lękowe, depresja, silny stres, zespół stresu pourazowego, impulsywność, zaburzenia osobowości oraz czy leczą się lub leczyli z powodu chorób psychicznych.

Naukowcy odkryli, że u osób, które miały dostęp do broni, w porównaniu do tych, które go nie miały, występowało ponad 18 razy większe prawdopodobieństwo użycia broni palnej przeciwko innemu człowiekowi. Wyniki te uwzględniały wiele dodatkowych zmiennych demograficznych oraz stan psychiczny badanych. Jednocześnie stwierdzono, że zdecydowana większość zaburzeń psychicznych nie miała związku z przemocą z użyciem broni.

"Po uwzględnieniu wszystkich tych informacji możemy stwierdzić, że ograniczenie dostępu do broni jest najważniejszym czynnikiem zmniejszenia przemocy z jej udziałem. Choroby psychiczne (aktualne i przeszłe) oraz czynniki demograficzne nie mają istotnego znaczenia" - podsumowuje dr Jeff Temple, jeden ze współautorów pracy. (PAP)

kap/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019