27.02.2020
PL EN
19.02.2019 aktualizacja 19.02.2019

Gowin: życzę UMK, żeby miał odwagę wypłynąć na fale nauki światowej

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas obchodów święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w auli UMK w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski 19.02.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas obchodów święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w auli UMK w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski 19.02.2019

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest jedną z uczelni, które w największym stopniu wykorzystują szanse związane z reformą szkolnictwa wyższego - mówił minister nauki Jarosław Gowin, podczas obchodów święta tej uczelni. Życzył UMK żeby miał "odwagę wypłynąć na fale nauki światowej".

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin uczestniczył we wtorek w święcie uczelni, które co roku jest obchodzone w rocznicę urodzin jej patrona - Mikołaja Kopernika.

"Przy różnych okazjach w całej Polsce powtarzam, że UMK jest jedną z tych uczelni, które w największych stopniu wykorzystują szanse związane z reformą systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Jest jedną z tych uczelni, które rozwijają się najbardziej dynamicznie. Moja obecność tutaj jest pierwszym spotkaniem z państwem po wejściu w życie Konstytucji dla Nauki" - mówił wicepremier Gowin.

Podziękował wszystkim przedstawicielom środowiska akademickiego z Torunia i regionu, który zaangażowali się w prace nad tą ustawą. "Zaangażowali się formułując liczne propozycje, koncepcje, uwagi - także uwagi krytyczne. Zawsze będę przemyślaną krytykę traktował, jako formę pomocy i wyraz zaangażowania" - wskazał Gowin.

Ocenił, że całe środowisko akademickie jest obecnie w bardzo wymagającym okresie implementacji zapisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

"Wasza wspólnota akademicka, tak jak wszystkie pozostałe uczelnie, zmaga się z największym wyzwaniem, czyli tworzeniem nowych statutów uczelni. Ustawa zdecydowanie poszerza autonomię, co oznacza, że możecie państwo zachować status quo, dokonać zmian kosmetycznych, bądź dokonać zmian głębokich" - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Przyznał, że wczoraj w Łodzi podczas forum nt. nowych statutów dla uczelni, dyskutowano nad różnymi koncepcjami i zagadnieniami związanymi z tworzeniem nowych statutów.

"Prezentowany był tam również wstępny projekt statutu UMK, który w powszechnym odbiorze został uznany za jeden z najciekawszych. Chcę zaznaczyć, że ministerstwo w zgodzie z konstytucyjną zasadą autonomii uczelni nie zamierza uczelniom niczego narzucać czy podpowiadać. Kształt statutu musi być wyrazem głębokiej refleksji i ścierania się argumentów. Mogę tylko prywatnie powiedzieć, że trzymam kciuki, aby UMK (...) miał w sobie tę odwagę, żeby wypłynąć na fale nauki światowej" - podkreślił Gowin.

Dodał, że ma nadzieję, iż ten statut umożliwi UMK osiągnięcie statusu uczelni badawczej.

"Bardzo dziękuję panu rektorowi i władzom uczelni za to, że będą gościli następne forum dyskusyjne związane z wdrażaniem ustawy. Kilkaset osób z całej Polski przyjedzie tutaj do Torunia, żeby dyskutować o szkołach doktorskich. To nowy, moim zdaniem niezwykle ważny element ekosystemu akademickiego w Polsce" - dodał Gowin.

Przyznał, że jest też wiele działań, które muszą spoczywać na rządzie w trakcie wdrażania Konstytucji dla Nauki.

"Tegoroczny budżet, przyjęty stosunkowo niedawno, przewiduje rekordowy po 1989 roku wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe. Jeżeli zsumować środki budżetowe oraz obligacje Skarbu Państwa, to jest łączna kwota 5 mld zł. To nie jest kwota wystarczająca, to trzeba sobie od razu zaznaczyć. Mam świadomość, że modernizacja, unowocześnienie, rozwój polskich uczelni, będący fundamentem cywilizacyjnego rozwoju Polski wymaga systematycznego wzrostu (...) nakładów na szkolnictwo wyższe" - mówił Gowin w Toruniu. 

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

twi/ rau/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020