07.07.2020
PL EN
20.02.2019 aktualizacja 21.02.2019

Eksperci: „Filozofia religii” ma szansę stać się przełomem w polskiej kulturze

To może być przełom w polskiej kulturze, jeśli chodzi o poziom dyskursu i sposób dialogu – tak o monumentalnej pracy „Filozofia religii. Kontrowersje” wypowiadają się specjaliści. To pierwsza tego typu publikacja w Polsce.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w ramach cyklu "Biblioteka Przeglądu Filozoficznego"; ma ona skłonić do głębokiej refleksji zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące.

25 wybitnych polskich filozofów dyskutuje w niej o trzynastu kluczowych zagadnieniach filozofii religii: od analizy pojęcia Boga i natury dowodów na Jego istnienie, przez problem zła, istnienie cudów i skuteczność modlitwy, po realność duszy, możliwość zbawienia oraz stosunek religii do nauki i etyki.

W książce przyjęto zasadę, że autorzy przedstawiają własną argumentację na wybrany temat i podejmują polemikę z oponentem. Polega ona na tym, że wzajemnie komentują swoje stanowiska. Pod tym względem jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce.

"Postawiliśmy przed naszymi autorami trudne zadanie. Pojawiła się nawet wątpliwość, czy taki zamiar jest wykonalny. Wszak umiejętność dystansowania się od własnych poglądów – bez rozstawania się z nimi – nie jest łatwa" – podkreślają prof. Jacek Hołówka oraz dr Bogdan Dziobkowski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Obaj specjaliści wypowiadają się w publikacji, a jednocześnie są jej redaktorami naukowymi. Oprócz nich do zasadniczych problemów filozofii religii w artykułach i komentarzach odnoszą się także m.in. ks. prof. Józef Bremer - rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, prof. Barbara Chyrowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Magdalena Środa z UW, franciszkanin prof. Marcin Tkaczyk oraz prof. Jan Woleński z UJ.

Członek Polskiej Akademii Umiejętności ks. prof. Andrzej Bronk twierdzi w komentarzu, że zestawienie opozycyjnych stanowisk było świetnym pomysłem, ponieważ zmusiło autorów do wyprofilowania swoich poglądów i stanowisk.

"Swoją drogą nie przypuszczałem, że tak wielu znamienitych polskich filozofów interesuje się problematyką religii. Widać, że autorzy sami są żywo i autentycznie zainteresowani poruszaną problematyką, nie podpierają się w argumentacji tylko cudzymi poglądami, lecz zajmują, niekiedy bardzo zdecydowanie, własne przemyślane stanowisko" - zwraca uwagę prof. Bronk.

Zdaniem prof. Andrzeja Szahaja z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu "Filozofia religii. Kontrowersje" wprowadza spory dotyczące różnych aspektów religii na bardzo wysoki poziom. "W tym sensie ma ona szansę stanowić pewien przełom w polskiej kulturze, w której takich prac już od dawna brakowało" – podkreśla.

"Oceniam omawianą książkę bardzo wysoko, jako atrakcyjną i profesjonalną" - podsumowuje prof. Janusz Dobieszewski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa on, że artykuły napisane są przejrzystym i zrozumiałym językiem. "Niektóre teksty są pod tym względem znakomite, efektowne, błyskotliwe, niektóre mają również ambicje publicystyczne, a nawet pedagogiczne" – dodaje.

Główni autorzy publikacji liczą na to, że książka ta pobudzi do dyskusji na temat zagadnień filozofii religii. Zapowiadają, że jeśli się pojawią związane z nią kolejne wypowiedzi i komentarze, to zostaną one zamieszczone w jednym z zeszytów "Przeglądu Filozoficznego". (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2020