26.05.2019
PL EN
21.02.2019 aktualizacja 21.02.2019

30 polskich uczniów odwiedzi University of Oxford

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

30 młodych Polaków odwiedzi jedną z najlepszych uczelni na świecie – angielski University of Oxford, a 51 otrzyma wsparcie mentorskie. To efekt konkursu myOXperience, do którego zgłosiło się prawie tysiąc uczniów szkół średnich.

Konkurs zorganizowały TDJ Foundation i Project Access Polska. Jego celem jest promowanie wśród Polaków idei studiowania w renomowanych ośrodkach zagranicznych, m.in. Oxfordzie, podniesienie poziomu wiedzy na temat wymagań, jakie uczelnia stawia kandydatom oraz zwrócenie uwagi na możliwości uzyskania pomocy finansowej dla najzdolniejszych kandydatów i studentów.

"Gdy planowaliśmy myOXperience, założyliśmy, że zaprosimy na warsztaty na Oxfordzie 30 ambitnych, dążących do najlepszej edukacji uczniów w wieku 16-17 lat. Tymczasem do konkursu stanęło aż 918 osób, z czego 170 zakwalifikowało się do drugiego etapu. W finale mieliśmy kilkadziesiąt osób, które absolutnie nas zauroczyły swoim zaangażowaniem i chęcią rozwoju. Stało się dla nas oczywiste, że w myOXperience musimy wyróżnić znacznie więcej kandydatów" – powiedział w środę dyrektor ds. operacyjnych i rozwoju TDJ Foundation Janusz Gorol.

Fundacje TDJ Foundation i Project Access postanowiły więc nagrodzić wsparciem mentorskim 51 osób. Wyróżnieni otrzymają kilkumiesięczne wsparcie mentorów w zakresie planowania ścieżki edukacji. Zostaną również zaproszeni do udziału w warsztatach z profesjonalistami i gali myOXperience w Warszawie. Będzie to okazja do spotkania ze studentami Oxfordu i Cambridge oraz poznania osób, które po zakończeniu edukacji i pracy poza granicami kraju zdecydowały się wrócić do Polski.

Na pięciodniowy pobyt w jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu Oxfordzkiego pojedzie natomiast 30 laureatów nagrody głównej. To 16 chłopców i 14 dziewczyn, zarówno humanistów, jak i umysłów ścisłych, z całej Polski.

"Staraliśmy się wybrać różnorodnych kandydatów i kandydatki. Szczególnie zależało nam na daniu szans osobom z mniejszych ośrodków, które na co dzień nie mogą korzystać z łatwego wsparcia. Bardzo ucieszyły nas zgłoszenia osób z rodzin, w których studia wyższe nie są tradycją" – powiedział Filip Tokarski z Project Access Polska.

"Chcemy z jednej strony pokazywać, że Oxford, Cambridge czy London School of Economics to uczelnie w zasięgu młodych Polaków, z drugiej, że z doświadczeniem i wiedzą zdobytą za granicą jest dla nich miejsce na rozwój w Polsce, m.in. w takich firmach jak TDJ" – dodał Janusz Gorol.

Laureaci myOXperience od 18 do 22 marca 2019 r. będą mieszkać w jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu Oxfordzkiego – założonym w 1571 r. przez królową Elżbietę I Jesus College. Wezmą udział w wykładach prowadzonych przez profesorów uczelni oraz w warsztatach ze specjalistami z TDJ Foundation i Project Access.

TDJ Foundation inwestuje w edukację i rozwój, wspierając młodzież w wyjazdach edukacyjnych za granicę – kursach językowych, spotkaniach zapoznawczych oraz rocznej nauce w szkołach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Project Access to fundacja założona przez polskich studentów Oxfordu i Cambridge. Zajmuje się promocją studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach i pomaga uczniom polskich liceów w procesie aplikacji. Project Access Polska funkcjonuje w ramach międzynarodowej organizacji Project Access. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019