Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
24.02.2019 aktualizacja 24.02.2019

Zmniejszanie poziomu rybołówstwa i zanieczyszczeń nie pomaga rafom

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Ochrona raf koralowych przed poławianiem ryb i zanieczyszczeniami nie pomaga im przetrwać zmian klimatu. Główną przyczyną ich zapaści są ocieplające się wody oceaniczne – konkludują naukowcy z University of North Carolina w „Annual Review of Marine Science”.

Badanie dowodzi, że rafy w rejonach, w których wprowadzono regulacje odnośnie rybołówstwa i zanieczyszczeń, doświadczyły takiego samego poziomu zniszczeń, jak te na obszarach niechronionych. Jest to kolejny dowód na to, że tego rodzaju wysiłki w przypadku raf po prostu nie działają. Odkrycie może mieć znaczenie dla przetrwania raf i lepszego lokowania środków na ochronę środowiska morskiego.

Ocieplający się ocean ma destrukcyjny wpływ na tworzące rafy koralowce na całym świecie. W ciągu ostatnich 30-40 lat ok. 75 proc. korali na Karaibach i południowej Florydzie zostało uśmierconych właśnie z tego powodu. Australijska Wielka Rafa Koralowa doświadczyła zjawiska masowego blaknięcia w latach 2016-2017, które zniszczyło ponad połowę pozostałej północnej części rafy.

Rafy powstają przez tysiące lat i są schronieniem dla mnóstwa rozmaitych gatunków, m.in. ryb czy żółwi morskich. Mają duże znaczenie dla turystyki i przemysłu rybnego, a także chronią wybrzeża przed sztormami, stanowiąc barierę dla fal.

Wśród najczęściej stosowanych regulacji mających na celu ochronę raf stosuje się zakaz połowów. Takie podejście zakłada, że zagrożenia dla gatunków i ekosystemów kumulują się, a więc należy je zminimalizować, aby ekosystemy przetrwały zmiany klimatu, choroby i inne niebezpieczeństwa.

Autorzy nowej analizy, pod kierunkiem ekologa morskiego Johna Bruno z College of Arts and Sciences na University of North Carolina, przejrzeli 118 badań na temat działania tego typu ochrony. Żadne nie okazało się efektywne. Wprowadzenie na morskich obszarach regulacji chronionych przed przełowieniem i zanieczyszczeniami nie zmniejszyła liczby koralowców uśmierconych przez wysokie temperatury i nie pomogła im w zregenerowaniu się po chorobach, blaknięciu czy sztormach.

"Restrykcje odnośnie połowów, choć korzystne dla przełowionych gatunków, nie pomagają koralowcom w radzeniu sobie z wywołanym przez człowieka ociepleniem oceanów" - podkreślił Bruno.

Metaanaliza objęła w sumie dane z 66 chronionych raf i 89 niepodlegających ochronie z 15 krajów na całym świecie.

Naukowcy przyglądali się też różnym przyczynom zanikania raf. W przypadku wielu, w tym przełowienia, obecności wodorostów czy zanieczyszczeń, dowody były nieznaczne lub niepewne. Inaczej było w przypadku ocieplających się wód oceanicznych – tutaj istniało wyraźne wskazanie, że jest to główna przyczyna wymierania koralowców. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024