15.10.2019
PL EN
25.02.2019 aktualizacja 25.02.2019

Gowin: dysponujemy precyzyjnym instrumentem badania ekonomicznych losów absolwentów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin powiedział w poniedziałek w Sanoku (Podkarpackie), że od trzech lat Polska dysponuje bardzo precyzyjnym instrumentem badania ekonomicznych losów absolwentów.

W Sanoku wicepremier Gowin przekazał miejscowej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej jeden milion złotych, które uczelnia otrzymała w ramach tegorocznej edycji programu Dydaktyczne Inicjatywy Doskonałości. Podobne kwoty trafią do 15 PWSZ w kraju, w tym trzech na Podkarpaciu.

"Od trzech lat Polska dysponuje precyzyjnym instrumentem badania ekonomicznych losów absolwentów. Potrafimy z bardzo dużą precyzją określić po jakiej uczelni, po jakim kierunku, w jakim tempie i jak wysoko opłacaną pracę znajdują absolwenci" – mówił Gowin.

Zaznaczył, że w związku z tym w ubiegłym roku zainaugurował program Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości. "15 najlepszych w Polsce uczelni zawodowych, które kształcą na potrzeby regionalnego czy lokalnego rynku pracy otrzymuje od ministerstwa dodatkową dotację w wysokości jednego miliona złotych. Dla tych uczelni to jest bardzo poważna kwota. Często budżety roczne uczelni zawodowych nie przekraczają nawet 10 milionów złotych" – zauważył wicepremier.

Jego zdaniem wyróżnienie oznacza, że PWSZ w Sanoku można kształcić studentów "na poziomie naprawdę najwyższym spośród uczelni zawodowych". "Jestem bardzo dumny jako ktoś, kto wywodzi się z Podkarpacia, że w tym roku nasz region wypadł tak znakomicie" – podkreślił Gowin.

Rektor PWSZ w Sanoku Elżbieta Cipora przypomniała podczas konferencji prasowej, że roczny budżet jej uczelni wynosi ok. 10 mln zł. "Te środki będą służyły podniesieniu jakości kształcenia" – mówiła.

Podkreśliła, że sanocka PWSZ prowadzi monitoring losów studentów. "Bardzo nieliczne osoby nie znajdują zatrudnienia" – zauważyła.

Rektor zwróciła uwagę, że większość studentów kierowanej przez nią uczelni znajduje pracę na Podkarpaciu.

W ramach projektu Dydaktycznych Inicjatyw Doskonałości dodatkowe środki, po jednym milionie złotych, trafią w 2019 r. - oprócz PWSZ w Sanoku - także do uczelni w Płocku, Gnieźnie, Przemyślu, Wałczu, Koszalinie, Legnicy, Elblągu, Jeleniej Górze, Oświęcimiu, Opolu, Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Jarosławiu i Łomży.

Premia finansowa jest wypłacana w formie zwiększonej subwencji, co zapewnia większą elastyczność w dysponowaniu pieniędzmi.

W poniedziałek wicepremier Gowin poza za Sanokiem odwiedzi także uczelnie zawodowe w Przemyślu i Jarosławiu.

PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

kyc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019