07.04.2020
PL EN
01.03.2019 aktualizacja 01.03.2019

Młode lasy to największe magazyny węgla

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad połowa węgla zmagazynowanego w lasach znajduje się na terenach, gdzie drzewostany są relatywnie młode – poniżej 140 lat – i nie w tropikalnej puszczy – podaje „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Są to najczęściej nasadzenia na obszarach wykorzystywanych wcześniej jako ziemia uprawna czy wyniszczonych przez pożary, a jednym z głównych przyczyn takiego wchłaniania węgla jest młody wiek tych lasów.

Lasy są ważnymi rezerwuarami węgla - ekosystemami, które są w stanie przechwycić duże ilości dwutlenku węgla. A jednak za najważniejsze pod tym względem były dotychczas uważane gęste lasy równikowe.

Badacze z brytyjskiego University of Birmingham przeprowadzili analizy biosfery z użyciem nowych danych i modelowania komputerowego. Opierając się na danych dotyczących wieku lasów - oszacowali oni, ile dwutlenku węgla wychwyciły stare drzewostany w latach 2001-2010. Dane te porównali danymi z młodszych lasów, które powstały m.in. po wycinkach czy pożarach.

Do tej pory uważano, że ilość węgla pobieranego przez lasy jest związana z pobudzaniem wzrostu drzew przez wyższy poziom dwutlenku węgla w atmosferze. Jednak na obszarach, gdzie młode lasy absorbowały dużą ilość węgla, nie wynikało to tylko z tej zależności, ale także z ich wieku.

Wpływ wieku odpowiadał za ok. 25 proc. całej ilości CO2 absorbowanej przez lasy. Co więcej, to związane z wiekiem wychwytywanie dwutlenku węgla miało miejsce nie w tropikalnej puszczy, ale w lasach na średnich i wysokich szerokościach geograficznych. Chodzi m.in. o wschodnie stany USA, gdzie znajdowały się opuszczone przez pierwszych osadników w XIX w. farmy przekształcone później w lasy. Inne ważne obszary leśne obejmują tajgę w Kanadzie, Rosji i Europie, która doświadczyła znacznej wycinki i pożarów. Równie istotne w magazynowaniu węgla są ponownie zalesiane rejony Chin.

„To bardzo ważne, aby wiedzieć gdzie i dlaczego odbywa się absorbowanie węgla, gdyż pomaga to w podejmowaniu celowanych i świadomych decyzji na temat zarządzania terenami leśnymi” - uważa dr Tom Pugh z Birmingham Institute of Forest Research (BIFoR). (PAP)

mrt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020