Kopalnię turkusów sprzed ponad 2200 lat odkryto w Chinach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Chińscy naukowcy z Instytutu Archeologii i Reliktów Kultury Sinciang odkryli w Chinach kopalnię turkusów, użytkowaną w okresie ok. 2700-2200 lat temu – informuje serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Archeolodzy wydobyli podczas wykopalisk ponad 1200 turkusów i wyrobów z nich wytwarzanych. Ustalili, że na stanowisku ponad 2200 lat temu istniał ośrodek wydobycia i obróbki turkusów.

Starożytna kopalnia turkusów znajduje się na stanowisku Heishanling, położonym na niezamieszkanym terenie we wschodniej części Regionu Autonomicznego Sinciang-Ujgur w zachodniej części Chin.

Według archeologów turkusy wydobywano i obrabiano w tym miejscu w czasach Okresu Wiosen i Jesieni (ok. 770-476 r. p.n.e.) oraz Okresu Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.).

Turkus to rzadki minerał z grupy fosforanów, który od czasów starożytnych był poszukiwany i szczególnie wysoko ceniony jako kamień ozdobny, do dziś stosowany w jubilerstwie i zdobnictwie artystycznym.

Na stanowisku Heishanling archeolodzy zlokalizowali wyodrębnione strefy pełniące różne funkcje: miejsce wytwarzania narzędzi, strefę wydobycia surowca, miejsce obróbki skalnego urobku i oddzielania minerałów od kamiennego podłoża oraz oczyszczania wyłuskanych turkusów, a także osobną strefę osadniczą, gdzie mieszkali ludzie pracujący w kopalni.

Odkryto też dużą liczbę starożytnych wyrobów ceramicznych codziennego użytku, przedmioty i narzędzia z brązu, kamienia i kości, a także pozostałości tkanin oraz wyrobów ze skór zwierzęcych.

W pracach wykopaliskowych brali udział także naukowcy z Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Xi’an oraz Pekińskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego.

Zdaniem Xiana Yihenga, naukowca z uniwersytetu w Xi’an, odkrycie przyczyni się do rozwoju badań dziejów górnictwa w Chinach oraz relacji gospodarczych między odległym od centrum kraju obszarem Sinciang a innymi częściami Chin w starożytności.

Prace wykopaliskowe na terenie starożytnej kopalni będą kontynuowane. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera