06.07.2020
PL EN
01.03.2019 aktualizacja 01.03.2019

Armia kontra natura - konferencja naukowa z cyklu „Oblicza wojny” w czerwcu w Łodzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Starcia z naturą - a nie z armiami, nieraz decydowały o losach wojen i bitew. Konflikty zbrojne przyczyniały się zaś do degradacji środowiska naturalnego, pozostawiając po sobie niewybuchy, skażenia i wykarczowane lasy. Kwestii tej poświęcona będzie czerwcowa konferencja na UŁ.

O tym wszystkim dyskutować będą eksperci z całej Polski podczas konferencji naukowej „Oblicza wojny: armia kontra natura”, która w dniach 6-7 czerwca odbędzie się w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Będzie to 4. edycja konferencji z cyklu "Oblicza wojny". Jej motywem przewodnim będą tym razem sposoby, w jakie armie radziły sobie w zmaganiach z przeciwnościami, które stwarzała natura. Nieraz bowiem różne elementy środowiska naturalnego rozstrzygały losy wojen i bitew, niweczyły wielkie plany podbojów i kampanii. Tak było choćby w przypadku wyprawy Napoleona I na Moskwę w 1812 r., gdy surowe warunki klimatyczne w dużej mierze przyczyniły się do klęski kampanii.

Według organizatorów w tematykę tę wpisują się opracowania podejmujące wspomniane zagadnienie nie tylko w odniesieniu do konfliktów zbrojnych, lecz także wszelkiej aktywności wojska w okresach pokoju. Formacje zbrojne bowiem często wspierały również ludność cywilną w czasie kataklizmów wywołanych przez naturę.

Natura nieraz przyczyniała się do zwycięstw lub porażek konkretnych armii, a konflikty zbrojne nie pozostawały bez wpływu na przyrodę. Uczestnicy konferencji będą dyskutować także o wpływie starć zbrojnych na środowisko naturalne, zarówno w trakcie trwania konfliktów, jak i wiele lat po ich zakończeniu.

Przykładami takich negatywnych efektów mogą być np. uzbrojona gleba, zanieczyszczenia pierwiastkami promieniotwórczymi i toksynami czy masowe karczowanie lasów.

"Interesuje nas również wpływ badań i doświadczeń pracy z coraz nowocześniejszym sprzętem bojowym na możliwości działania w trudnym środowisku naturalnym" – mówi prof. Tadeusz Grabarczyk, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, a wystąpienia mogą dotyczyć wszystkich epok – od starożytności po współczesność.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie: www.obliczawojny.uni.lodz.pl. (PAP)

szu/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020