19.08.2019
PL EN
08.03.2019 aktualizacja 08.03.2019

Łódź/Po raz 44. odbędzie się studencki festiwal YAPA

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Festiwal piosenki studenckiej YAPA - jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju - rozpocznie się w piątek w Łodzi. Podczas trzech dni 44. edycji imprezy odbędą się cztery koncerty, na których zabrzmi poezja śpiewana, piosenka turystyczna, autorska i folkowa.

"Najstarszy łódzki festiwal i jedno z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce w muzyczną podróż po górskich szlakach zabierze w tym roku blisko 2 tysiące osób z całej Polski. Fani piosenki, poezji śpiewanej, folku i podróży będą gościć w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Festiwal to trzy dni koncertów, spotkań i wspólnego śpiewania. Wszyscy, którzy przybędą do Łodzi będą mogli skorzystać z bezpłatnego noclegu. Przewidziana jest transmisja internetowa - na YouTubowym kanale YAPY - oraz radiowa za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej" - poinformował rzecznik YAPY, Maciej Trojanowski.

W piątek na festiwalowej scenie pojawi się m.in. Grupa na Swoim, która w zeszłym roku zdobyła nagrodę publiczności. Sobotni koncert nocny uświetni jubileusz 20-lecia jednej z najważniejszych formacji poetyckich w Polsce – Lubelskiej Federacji Bardów, która w swojej twórczości łączy folklor Kresów z muzyką klasyczną i popularną. Tego samego wieczoru będzie można również usłyszeć Chwilę Nieuwagi w duecie z Kubą Blokeszem.

Sobota będzie także dniem występu jednej z yapowych legend - Tomasza Lewandowskiego, który zaprezentuje nową, koncertową płytę "5/12/2018" - zapis koncertu w Piwnicy Pod Baranami.

W konkursach YAPY debiutowały niegdyś takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. W tym roku do udziału w dwóch koncertach konkursowych - w piątek i sobotę - wybrano 18 wykonawców spośród 40 zgłoszonych. Publiczność usłyszy m.in. Irenę Salwowską z zespołem (wyróżnioną podczas zeszłorocznej Yapy), Łukasza z Bałut (łódzkiego muzyka, który znany jest również ze swoich performansów) oraz zespół Wbrew Pozorom, specjalizujący się w piosence żeglarskiej.

YAPA jest jednym z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w kraju; jej głównym organizatorem jest Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1974 roku.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/aszw/

Copyright © Fundacja PAP 2019